Svetový úspech hvezdárov

27. 11. 2014

Televízna stanica Markíza_logo(26. 11. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/29; Karol Mindák, Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „To, čo sa doteraz nepodarilo ani výskumníkom z amerického vesmírneho strediska NASA, dokázal slovenský vedec. Prvý na svete úspešne vysvetlil, prečo je v blízkosti Zeme oblak kozmického prachu."

Karol Mindák, redaktor: „Existenciu prachových častíc na obežnej dráhe Zeme vzdialených asi päťdesiat miliónov kilometrov, dokázal vysvetliť tento skromný vedec, z tekovskej hvezdárne v Leviciach."

Pavol Pástor, vedec tekovskej hvezdárne: „V slnečnej sústave sa mimo Slnka a planét nachádzajú aj prachové častice, ktoré môže vlastne zachytiť gravitácia planéty a pohybujú sa vlastne pod vplyvom žiarenia slnka a slnečného vetra. Takže vytvárajú nejaký oblak v blízkosti planéty."

Karol Mindák: „Vysvetlením zaujímavého vesmírneho úkazu tekovská hvezdáreň predbehla aj popredné svetové inštitúcie, ktoré sa zaoberajú výskumom medziplanetárnej hmoty. Oblak prachu už pozorovali aj v NASA špeciálnym vesmírnym ďalekohľadom. No záhadu jeho existencie dosiaľ nerozlúskli. Slovenský hvezdár to dokázal. Nie pozorovaním oblohy, ale výpočtami. Jeho úspech je aj vo svete veľká vec."

Jozef Kováč, riaditeľ tekovskej hvezdárne: „Je to obrovský úspech, a je to vlastne veľmi dobrá propagácia nielen tekovskej hvezdárne a Levíc, ale aj Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý je naším zriaďovateľom a samozrejme nášho Slovenska."

Karol Mindák: „Úspech levických hvezdárov už zverejnili aj v najlepších svetových vedeckých časopisoch."

Pavol Pástor: „Človek je rád, že má pocit dokončenej práce, že na niečo to bolo dobré."

Karol Mindák: „Bude za svetový úspech pre vedca aj odmena?"

Jozef Kováč: „Určite mojou snahou bude, aby táto výnimočná práca bola aj ocenená."

Karol Mindák: „Tekovskú hvezdáreň si už v minulosti všimla aj japonská vesmírna agentúra. Hvezdárni umožnila poslať na hlinenej tabuľke pozdrav zo Slovenska na Venušu a to na japonskej sonde Akacuki. Bolo to pred štyrmi rokmi. Sonda však na Venušu pre technické problémy nedoletela a spolu s pozdravom zo Slovenska zatiaľ stále krúži vo vesmíre."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač