Veda je zábava

19. 11. 2014

http://vedeckykaleidoskop.cvtisr.sk/buxus/images//Loga/televizia/Markiza.png(13. 11. 2014; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 10/12; Jozef Demeter,  Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Lietajúce predmety, tvar meniace kvapaliny, či robotický futbal. To všetko dnes čakalo na návštevníkov košického Steel parku. Desiatky interaktívnych exponátov najmä mladšej generácii odprezentovali samotní vedci."

Jozef Demeter, redaktor: „Košickí fyzici a neurobiológovia prilákali dnes k svojím exponátom stovky ľudí. Čakala na nich vyše päťdesiatka výtvorov."

Matej Nikorovič, doktorand UPJŠ: „To je zariadenie na rozpoznávanie objektov pomocou 3D kamery a projektora a ak mu uložíme nejaké teleso, ktoré už dopredu pozná, respektíve my ho naučíme na to, aby ho poznal, tak napíše, že čo to je."

Návštevníčka 1: „Najviac sa mi páči tento magnetický ježko a asi práve preto, že som ho ešte v živote nevidela a je to také veľmi zaujímavé, že aj kvapalina môže takto meniť tvar."

Jozef Demeter: „No a čo by to bolo za vedeckú expozíciu bez robotov?"

Zoltán Tomori, vedec SAV: „Je to naše dieťa, ako každý rodič hovoríme, že je to dieťa múdre, ale lenivé. Sedí, ale hodnotí situáciu, díva sa a vyhodnocuje emócie človeka, ktorý je pred ním."

Jozef Demeter: „Iné roboty už zas tak statické neboli a dievčatá okamžite vyvrátili tvrdenia o tom, že futbal je výlučne doménou mužov."

Návštevníčka 2: „Samozrejme, že nie. My sme šikovné vo všetkom a najviac sa mi páčia tí roboti, že sú takí premakaní cez joysticky, lebo doteraz to bolo len cez počítače a PSP čka a teraz si to môžme aj v reáli vyskúšať."

Jozef Demeter: „Súčasťou expozície je aj táto magnetická lávka na ktorej sa pohybujete len vďaka špeciálnym topánkam. Steel park je otvorený denne, vedci zo SAV -ky tu zavítajú opäť o rok."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
výstavy, fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač