Vedci budú protestovať

27. 11. 2014

Rozhlasová stanica Slovensko_logo(26. 11. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 2/10; Mária Galliková, Viliam Hauzer)

Viliam Hauzer, moderátor: „Aj keď vďaka navýšeniu nakoniec budúcoročný rozpočet nebude pre Slovenskú akadémiu vied likvidačný každoročnú finančnú neistotu a čoraz nižšiu podporu od štátu vedci odmietajú. Budú dnes preto opäť protestovať. SAV pritom už čoskoro čakajú zmeny. Má sa stať verejnou výskumnou inštitúciou. Nový minister školstva hovorí aj o lepšom grantovom systéme."

Mária Galliková: „Nový zákon, ktorý umožní vznik takzvaných verejných výskumných inštitúcií, alebo premena Slovenskej akadémie vied. To sú najbližšie zmeny, ktoré pripravuje ministerstvo školstva a ktorými chce zlepšiť podpory vedy na Slovensku. Nový šéf rezortu Juraj Draxler po včerajšom vymenovaní hovoril aj o zavedení nového grantového systému."

Juraj Draxler, minister školstva SR (nom. Smeru SD):

„K prvému januáru vznikne výskumná agentúra, budú združené aj štrukturálne prostriedky. Zároveň sa pod ňou začne tvoriť nový grantový systém."

Mária Galliková: „Grantový systém by sa mal pretvoriť do nového v priebehu budúceho roka. Po lepšom systéme volajú aj slovenskí vedci. Financovanie národnej grantovej agentúry, ktoré je dôležité nielen pre akadémiu, ale aj celú vedeckú obec, je podľa vedeckého pracovníka Miloslava Bahnu nedostatočné."

Miloslav Bahna, vedecký pracovník: „Vedci potrebujú mať garantované, že tú sumu, ktorú im na začiatku tá grantová agentúra sľúbi, aj naozaj dostanú. To sa, žiaľ, v posledných rokoch na Slovensku nestáva a stáva sa aj to, že v niektorých rokoch nie je vôbec vyhlásená verejná výzva, čiže nemôžete začať vôbec nový vedecký projekt."

Mária Galliková: „Vedecká iniciatíva Veda chce žiť chce na dnešnom protestnom popoludňajšom pochode poukázať aj na z roka na rok klesajúcu štátnu podporu pre Slovenskú akadémiu vied. Podiel výdavkov na vedu je u nás siedmy najnižší v rámci Európskej únie. V podpore vedy zaostávame aj za susedmi z V4."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
projekty, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač