Vedci chcú systematické financovanie

28. 11. 2014

(25.11.2014; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 16:00; por. 4/14; Anna Tkáčová / Miroslav Frindt)

Miroslav Frindt, moderátor: Slovenská akadémia vied dostane v budúcom roku nakoniec viac peňazí, ako ministerstvo financií pôvodne naplánovalo. V porovnaní z tohtoročným rozpočtom to však bude stále o dva milióny eur menej. Akademici tvrdia, že upravený rozpočte nijako nerieši problém s nesystematickým financovaním projektov. Na zajtra preto avizujú protest v hlavnom meste."

Anna Tkáčová, redaktorka: Pôvodný návrh rozpočtu na rok 2015 počítal s tým, že objem financií pre Slovenskú akadémiu vied sa zníži zo šesťdesiat na päťdesiat miliónov eur. Vedci preto vyšli v októbri do ulíc a hovorili o prepúšťaní piatich stoviek zamestnancov. V pondelok nakoniec minister financií oznámil, že akademici dostanú o osem miliónov eur viac."

(začiatok archívneho záznamu, 24. 11. 2014)
Peter Kažimír, minister financií (Smer‑SD):  Táto operácia naozaj je neutrálna z toho pohľadu, že sa presúva osem miliónov eur z rozpočtu školstva od rozpočtu Slovenskej akadémie vied, na základe dohody ministra školstva s grémiom akadémie vied."
(koniec archívneho záznamu, 24. 11. 2014) 

Anna Tkáčová:  Osemmiliónové zvýšenie podľa vedcov síce zabráni prepúšťaniu, nijako však nevyrieši problém nesystematickej podpory vedy zo strany štátu. Tá totiž od roku 2005 klesla z pol percenta HDP na tri desatiny."

Andrej Rusnák, Odborový zväz Slovenskej akadémie vied:  Každoročná neistota, kde od apríla čakáme na to, či v decembri dostaneme peniaze, či budeme môcť na budúci rok pracovať, je pre nás veľmi tiesnivá. Tak len prosíme všetkých, aby nás nechali pracovať a my budeme pracovať pre rozvoj Slovenska."

Anna Tkáčová:  Novovymenovaný minister školstva Juraj Draxler sľubuje lepšie podmienky, aj diskusiu s akademikmi."

Juraj Draxler, minister školstva (nominat Smeru‑SD):  Začneme nastavovať ten systém tak, aby dobrí vedci boli dobre zaplatení, aby dobre pracoviská mali vytvorené materiálne podmienky také, aby mohli produkovať výskum bez toho, aby sa museli starať o nejaké papierovanie, aby sa museli starať o to, či budú fungovať ešte budúci rok."

Anna Tkáčová:  V stredu popoludní vyjdú vedci opäť do ulíc hlavného mesta. Protest sa začne pri predsedníctve Slovenskej akadémie vied a vedci budú pokračovať až pred budovu Národnej rady."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 

(AO)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Tlač