Financovanie SAV sa zmení

04. 12. 2014

(02.12.2014; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 16:00; por. 10/11; Milan Janásik / Simona Simanová)

Simona Simanová, moderátorka: Slovenská akadémia vied by sa mala od roku 2016 premeniť z príspevkovej organizácie na verejnú výskumnú inštitúciu. Ľahšie potom získa peniaze od súkromných firiem a finančne si polepší. Zmenu podporuje okrem akadémie aj prezident Andrej Kiska, ktorý tam dnes bol na návšteve."

Milan Janásik, redaktor: Prezident Andrej Kiska pracoval v Slovenskej akadémii vied pred tridsiatimi rokmi ako vedecká pomocná sila. Hovorí, že transformácia akadémie na výskumnú verejnú inštitúciu je potrebná."

Andrej Kiska, prezident SR:  Každý z výskumných ústavov bude mať právo žiadať o peniaze od súkromných investorov do výskumu. Podniky aby investovali do výskumu, ale tieto peniaze ostanú priamo v danej výskumnej jednotke."

Milan Janásik: Akadémia tak bude môcť napríklad predávať licencie na patenty, ktoré vyvinie. Podľa predsedu SAV Jaromíra Pastoreka dnes väčšinu takto zarobených peňazí musí odvádzať do štátneho rozpočtu. Po novom si ich však bude môcť nechať."

Jaromír Pastorek, predseda Slovenskej akadémie vied: Práve toto by nám mohlo uvoľniť ruky, získavať viacej zdrojov financií na vedu mimo rozpočtu. Čiže mimo verejných zdrojov."

Milan Janásik: Podobne už niekoľko rokov funguje aj Česká akadémia vied. Do jej rozpočtu dáva štát zhruba štyri a po miliardy českých korún. Zvyšných asi šesť a pol miliardy si dokáže zarobiť sama. Premena akadémie na verejnú vedeckú inštitúciu by mala byť realitou od roku 2016. Návrh zákona, ktorý to má zabezpečiť, pôjde do medzirezortného pripomienkového konania už tento týždeň. O potrebe prilákania kapitálu súkromných firiem najmä zahraničných, do slovenskej vedy a výskumu hovorí aj nový minister školstva."

(začiatok archívneho záznamu, 26. 11. 2014)
Juraj Draxler, minister školstva SR (nom. Smer‑SD): Ukazovať im aké možnosti výskumu sú aj tu na Slovensku, a jednoducho dať im mapu výskumných možností laboratórií, aby sami sa vedeli rýchlo a efektívne rozhodnúť, či sa im oplatí urobiť si nejakú časť výskumu na Slovensku."
(koniec archívneho záznamu, 26. 11. 2014)

Milan Janásik: Diskusia ohľadom financovania Slovenskej akadémie vied sa v posledných týždňoch oživila po protestoch vedcov. Nepáčilo sa im, že na budúci rok budú mať z rozpočtu menej peňazí."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 

(AO)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod , Slovenská akadémia vied

Tlač