Kiahne v dospelosti

19. 12. 2014

Televízna stanica Markíza_logo(17.12.2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 12/30; Henrieta Hajtová, Zlatica Puškárová)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Deti ich zvládnu viac menej bez problémov. Keď ale červené bodky obsypú dospelého človeka, má to oveľa horší priebeh. Zaujímalo nás, či sa vôbec dá zabrániť, aby nás ovčie kiahne v dospelosti napadli."

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Krásna Angelina Jolie kvôli ním nešla na nedávnu premiéru filmu, ktorý sama režírovala."

Angelina Jolie: „Včera som zistila, že mám ovčie kiahne, takže sa budem doma škriabať a smútiť za všetkými."

Henrieta Hajtová: „Patria medzi najčastejšie vírusové ochorenia a postihujú najmä deti. Nakaziť sa však môžu aj dospelí, ktorí ich v detstve neprekonali. Zdrojom nákazy je chorý človek a to už dva dni pred tým, ako sa objavia pľuzgieriky, prvé príznaky ochorenia."

prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc., lekár a vedec, Virologický ústav SAV: „Tak ako herpetické vírusy, aj ovčie kiahne alebo opar pásový môžu spôsobiť veľmi ťažké ochorenia. Keď dospelý dostane detské ovčie kiahne, tak obyčajne vznikne ochorenie, ktorému hovoríme, že je generalizované, to znamená, že je takmer celé telo postihnuté a dosť často prechádza aj v zápal mozgu."

Henrieta Hajtová: „A na opar pásový spôsobený tiež herpetickým vírusom je bolestivý už len pohľad. Očkovanie chráni do určitej miery. No a za vodou nie sú ani tí, ktorí ovčie kiahne prekonali v detstve, pretože v dospelosti sa môžu objaviť opäť."

prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc.: „U ovčích kiahní je tá imunita veľmi dlhodobá, ale z času na čas sa stane, že dieťa, ktoré prekonalo ovčie kiahne, tak v dospelosti môže dostať buď teda ovčie kiahne detského typu alebo tento opar pásový."

Henrieta Hajtová: „Najhoršie scenáre v dospelosti sú už niekoľkokrát vyskloňovaný pásový opar. Ďalej herpetické zápaly pečene, ťažké pľuzgierovité ochorenia."

prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc.: „Ktoré môže spôsobiť aj poškodenie očnej rohovky."

Henrieta Hajtová: „Rodičia majú dve možnosti. Dieťa sa nakazí samo alebo ho môžu zaočkovať, a dospelí, ktorí z toho majú stres, sa môžu zaočkovať tiež. Proti detským chorobám sa dnes už dospelí očkujú bežne. V týchto dňoch pichli vakcínu niekoľkým hráčom NHL po tom, čo sa u nich prejavil mumps."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.  (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač