Prezident navštívil Slovenskú akadémiu vied

04. 12. 2014

prezident SR štátny znak(03. 12. 2014; www.prezident.sk; Aktuality)

Prezident SR navštívil Slovenskú akadémiu vied (SAV), kde ho privítal jej predseda Jaromír Pastorek. Na rokovaní s vedením tejto vedeckej inštitúcie rezonovala hlavne téma zmeny legislatívy, oceňovania práce kvalitných vedcov či užitočný výskum. Témou diskusie bola aj transformácia SAV na verejnú výskumnú inštitúciu, ktorá podľa hlavy štátu môže priniesť lepšie podmienky pre výskum.

Podľa prezidenta Kisku si slovenská veda zaslúži dostatočné miesto v spoločnosti. „Je to nesmierne dôležité, pretože veda i školstvo určujú, ako bude naša spoločnosť v budúcnosti vyzerať," povedal prezident. Spolu s predsedom SAV Jaromírom Pastorekom navštívil Andrej Kiska aj Elektrotechnický ústav SAV a Ústav anorganickej chémie SAV. „Témy, ktoré sme dnes prešli, sa týkali hlavne zmeny zákona, potrebnej kvantitatívnej zmeny, oceňovania kvality a užitočného výskumu," skonštatoval prezident. Podľa jeho slov, zdroje, ktoré smerujú do vedy ako celok, zo strany štátu, by klesať nemali. „Štát by nemal klesnúť v tej sume, ktorú dáva, avšak potrebujeme tiež otvoriť nové zdroje financovania," dodala hlava štátu. V súvislosti s transformáciou SAV prezident hovorí, že každý z výskumných ústavov bude mať právo pre svoj výskum žiadať peniaze od súkromných investorov. "Pokiaľ dokážu realizovať užitočné výskumy, dokážu dostať aj väčšiu sumu peňazí, čo znamená vyššie platy a lepšie podmienky pre výskum," uviedol najvyšší predstaviteľ SR. Podľa jeho slov je v zahraničí pomer súkromných a štátnych zdrojov určených pre vedu 2:1, v prospech súkromných.

„U nás je tento podiel jedna ku veľmi malému číslu," spresnil Kiska. Ako dodal, treba najprv vytvoriť legislatívne podmienky a potom nastane ťažká práca presvedčiť súkromných investorov, že im táto že im táto zmena prinesie to, čo očakávajú.

Prezident SR sa na konci svojej návštevy SAV stretol aj so zástupcami iniciatívy Veda chce žiť, ktorí ho informovali o súčasných problémoch vedy na Slovensku.

 

Zdroj: Správa tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR

Uverejnila: MB

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač