Rok vo vesmíre

23. 12. 2014

Televízna stanica Markíza_logo(22. 12. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 15/33; Dávid Vido, Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Na Mesiac sa už ľudia dostali, teraz chceme ísť ďalej a pokoriť aj Mars."

Jaroslav Zápala, moderátor: „V minulosti utópia, no dnes sa o tom špekuluje už veľmi intenzívne."

Mária Chreneková Pietrová: „Najnovší experiment má preveriť, či človek niečo podobné vôbec dokáže."

Dávid Vido, redaktor: „Toto nie sú zábery z nejakého sci fi filmu, ako by ste si mysleli, ale budúci domov pre dvojicu kozmonautov Scotta Kellyho a Michaila Kornijenkova. Medzinárodnú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe budú mať v podnájme celý rok."

Scott Kelly, astronaut: „Myslím si, že keď chceme ísť na Mars, potrebujeme lepšie porozumieť, ako sa bude ľudské telo správať pri dlhodobom pobyte vo vesmíre. Vesmírna stanica je výborné laboratórium, ako to zistiť."

Dávid Vido: „Ide o spoločný projekt Spojených štátov a Ruska, večných rivalov v dobývaní kozmu. V prípade USA pôjde o rekordne dlhú misiu. Prvenstvo ale drží Rusko. Valerij Poljakov strávil vo vesmírne nepretržite štrnásť mesiacov."

Michail Kornijenko, astronaut: „Vedecký biologický experiment pozorovania našich spoločných americko-ruských vedcov. Spoločný let, spoločný vedecký projekt."

Dávid Vido: „Cesta na Mars a späť bude trvať tri roky. Otázne je, či to človek zvládne fyzicky a psychicky."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „Tento experiment je zameraný viac na tú fyziológiu, čo sa deje s ľudskými svalmi, kosťami, metabolizmom, s videním a tak ďalej. Takže bez týchto informácií jednoducho by nemohli ľudia pomýšľať na dlhé cesty do vesmíru."

Dávid Vido: „Reálny vesmír je vraj tou najlepšou skúškou."

Jakub Kapuš: „Podmienky mikrogravitácie nevieme na Zemi nasimulovať na tak dlhú dobu ako by sme potrebovali."

Dávid Vido: „No a kedy sa ľudstvu splní ďalší sen? Možno v najbližších rokoch."

Jakub Kapuš: „Teším sa na to, keď ľudia poletia na Mars, pretože ja to považujem tieto lety z nejaké dobrodružstvo, za výskum. Lebo predstavte si, kde by bolo ľudstvo, keby sa Krištof Kolumbus nevydal na tej lodi na to more."

(Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.)

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač