Rozpočtové kapitoly

09. 12. 2014

logoTelevízie TA3(6. 12. 2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 2/15; Daniel Horňák/Katrin Lengyelová, Alfonz Šuran)


Alfonz Šuran, moderátor: „Ako každý rok štátny rozpočet má svojich víťazov aj porazených, v porovnaní s týmto rokom si v tom budúcom polepšia najmä rezorty pôdohospodárstva, životného prostredia či zdravotníctva. Naopak, na dopravu či školstvo pôjde o niečo menej, aj keď sú to priority vlády."

Daniel Horňák, reportér TA 3: „Koľko peňazí budú mať jednotlivé ministerstvá k dispozícii na budúci rok, bude závisieť najmä od ich schopnosti čerpať eurofondy. Ak porovnáme rozpočet s tým, ako hospodária v tomto roku, výrazne polepšiť by si malo ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia či zdravotníctva. Naopak, opasok si utiahne najmä rezort financií, ale aj pre vládu dôležité rezorty školstva či dopravy. Minister tvrdí, že napriek tomu sa vláde darí plniť ciele."

Peter Kažimír, minister financií: „Medzi tie zásadné priority patrí školstvo, našli sme peniaze na vyššie platy učiteľov."

Daniel Horňák: „Exminister školstva ale vidí nedostatky napríklad vo financovaní vedy, vláda vykryla tieto nároky zdrojmi, o ktoré inak súťažia školy, Slovenská akadémia vied či ďalšie subjekty. Tieto prostriedky môžu vo výskume chýbať."

Eugen Jurzyca, SDKÚ: „Trocha ma mrzí, že to práve z týchto peňazí sa kompenzovalo, pretože verím, verím na súťaž a to aj vo výskume."

Daniel Horňák: „Ak celkovo porovnáme, do ktorých oblastí dávajú najviac peňazí štáty ako Švajčiarsko či Nórsko a kde Slovensko, zistíme výrazné rozdiely."

Peter Goliaš, riaditeľ INEKO: „Slovensko dáva stále málo peňazí na vzdelávanie a naopak stále veľa dávame na vnútornú bezpečnosť, to znamená na políciu, ďalej na rezort hospodárstva, na poľnohospodárstvo."

Daniel Horňák: „V rámci posledných úprav rozpočtu v parlamente poslanci schválili navýšenie niektorých kapitol, o pätnásť miliónov eur viac pôjde na protipovodňové opatrenia, rovnaká suma na aktivity polície v regiónoch so zvýšenou kriminalitou a o dvadsať miliónov viac na výstavbu nájomných bytov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač