Spolupráca V 4 – Švajčiarsko

12. 12. 2014

Rozhlasová stanica Slovensko_logo (10. 12. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 1/12; Tibor Macák, Tamara Lištiaková)

Tamara Lištiaková, moderátorka: „Krajiny Vyšehradskej štvorky a Švajčiarsko budú posilňovať vzájomnú spoluprácu v oblasti vedy a výskumu. Okrem toho chcú zvýšiť vzájomné investície do rozvoja vedy a infraštruktúry. Dohodli sa na tom premiéri V 4 a švajčiarsky prezident Didier Burkhalter na rokovaní v Bratislave."

Tibor Macák, redaktor: „Obchodná výmena medzi Európskou úniou a Švajčiarskom dosahuje denne jednu miliardu eur. Keďže na krajiny Vyšehradskej štvorky pripadá iba malý podiel z tohto obratu, jej lídri hľadali spolu so švajčiarskym prezidentom možnosti ďalšej spolupráce. Premiér Robert Fico pripomenul."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer SD): „Bola spomenutá možnosť vytvorenia podobného modelu multilaterálnej spolupráce v oblasti vedy a výskumu podľa toho vzoru, aký už V 4 má s Japonskom."

Tibor Macák: „Na rokovacom stole boli aj bezpečnostné otázky. Švajčiarsky prezident Didier Burkhalter zdôraznil."

Didier Burkhalter, švajčiarsky prezident: „Európska bezpečnosť musí byť naším spoločným projektom v rámci celej Európy, vrátane riešenia krízy na Ukrajine."

Tibor Macák: „Český premiér Bohuslav Sobotka potvrdil správnosť sankcií proti Rusku."

Bohuslav Sobotka, český premiér (preklad z češtiny): „Ja som presvedčený o tom, že ukrajinská kríza ukázala, že je potrebné trvať na dodržiavaní medzinárodného práva, že je potrebné zabezpečiť spoločný solidárny postup členských krajín Európskej únie."

Tibor Macák: „Na rokovacom stole boli aj otázky energetickej bezpečnosti, na margo ktorých premiér Viktor Orbán zdôraznil."

Viktor Orbán, maďarský premiér: „Zaoberáme sa aj novou európskou energetickou politikou. Hľadáme cestu, aby v Európe nebola cena energie vyššia ako v Spojených štátoch a tak, aby sme boli konkurencieschopní s USA."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač