Vírus HIV podľa vedcov slabne

04. 12. 2014

(02.12.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 16/24; Anna Repková / Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor:  Vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, je slabší a menej infekčný. K záveru dospela skupina imunológov z Oxfordskej univerzity. Robila výskum na dvoch tisícoch nakazených afrických žien. Podľa vedcov vírusu trvá dlhšie, kým spustí ochorenie."

Anna Repková, redaktorka: Spomalenie vírusu pri spúšťaní ochorenia môže pomôcť úplne ho zlikvidovať. Myslí si vedúci výskumného tímu profesor Phillip Goulder. Zároveň však varoval, že vírus je stále nebezpečný. Podľa vedcov sa však môže v budúcnosti stať, že bude takmer neškodný."

Phillip Goulder, vedúci vedeckého tímu: Treba zdôrazniť, že sme ešte ďaleko od cieľa, keď bude HIV vírus neškodný. Bolo by azda nadnesené hovoriť, že vírus úplne stratil silu. Stále ide o vírus, ktorý rozhodne nechcete mať."

Anna Repková: Goulderov tím pracoval na výskume v africkej Botswane a Juhoafrickej republike. Sú to krajiny s najväčším počtom pacientov, ktorí majú AIDS."

Phillip Goulder: S prekvapením sme zistili, že za relatívne krátky čas jedného desaťročia sa schopnosť vírusu HIV rozmnožovať a následne nakaziť ľudí výrazne znížila. Z časového a vývojového hľadiska je to skvelá správa. Tieto zmeny nám pomôžu pri naplnení dlhodobého cieľa dostať epidémiu pod kontrolu."

Anna Repková: Vírusom HIV, ktorý spôsobuje ťažké poškodenia imunitného systému, je na celom svete nakazených tridsaťpäť miliónov ľudí. Stále proti nemu neexistuje žiadny liek. Známe preparáty dokážu nástup ochorenia iba spomaliť alebo zmierniť príznaky. Na AIDS zomrelo už vyše štyridsať miliónov ľudí."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 

(AO)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač