Európske ceny za najlepší online obsah pre deti

12. 02. 2014

Dňa 11. februára sa Európska únia  zúčastnila na celosvetových oslavách Dňa bezpečnejšieho internetu 2014, na ktorých ocenila najlepšie online obsahy a predstavila manifest mládeže a bezpečnú webovú lokalitu.


Prostredníctvom Dňa bezpečnejšieho internetu (11. ročník) EÚ podporuje lepšie využívanie internetu a digitálnych technológií medzi deťmi. Učí ich, ako využívať online prostredie na vzdelávanie aj zábavu a zároveň ich chráni pred škodlivým obsahom, ktorý predstavujú šikanovanie na internete (tzv. cyberbullying), webové lokality s hazardnými hrami či online podvody.


Tohtoročným sloganom je „Vytvorme spoločne lepší internet“. Pri tejto príležitosti podpredsedníčka Neelie Kroesová odovzdala Európske ceny za najlepší online obsah pre deti. Súťaž podporuje vytváranie nového obsahu, ktorý sa týka webových lokalít, blogov, videí a hier a ktorý pomôže mladým ľuďom bezpečne využívať internet na vzdelávanie aj zábavu. Z viac ako 1 100 príspevkov z celej Európy a sveta porota vybrala 12 víťazov, medzi ktorými sú dospelí a deti z rôznych krajín vrátane Belgicka, Českej republiky, Spojeného kráľovstva a Islandu.


Pomoc školám V rámci Dňa bezpečnejšieho internetu sa

• otvorila celoeurópska konzultácia mládeže o tom, ako urobiť z internetu lepšie miesto pre mladých ľudí,

• spustila webová lokalita značky elektronickej bezpečnosti.

Webová lokalita pomôže školám vytvoriť bezpečnejšie online prostredie tým, že

• im poskytne poradenstvo v otázkach, ako je napríklad šikanovanie cez internet a vírusové útoky,

• umožní školám, aby si vytvorili vlastné akčné plány,

• vytvorí fórum pre učiteľov, aby si vymieňali skúsenosti a pre odborníkov, aby pomáhali odpovedať na otázky.


Školy môžu prostredníctvom programu získať značku elektronickej bezpečnosti, ktorá bude zobrazená na ich webových lokalitách.


Celosvetová účasť Deň bezpečnejšieho internetu sa začal ako iniciatíva EÚ v roku 2004, ale v súčasnosti sa organizuje vo viac ako 100 krajinách, pričom na minuloročných podujatiach sa zúčastnilo vyše 10 miliónov ľudí. Krajiny od Albánska po Venezuelu tento rok zorganizovali rôzne akcie, ktorých súčasťou boli napríklad podujatia v školách, rozhlasové programy, konferencie, hry a súťaže.

Informácie o podujatiach vo vašom okolí nájdete na webovej lokalite Dňa bezpečnejšieho internetu.
Webová lokalita
Deň bezpečnejšieho internetu Slovensko
Ceny za najlepší online obsah pre deti  

Zdroj:

Európska komisia

(MI)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač