Hľadajú sa „kockaté hlavy“

11. 02. 2014

(7. 2. 2014; Televízna stanica JOJ; Veľké noviny TV JOJ; 19.00; por. 6/28; ADAMČÍK Anton)

Ján MEČIAR, moderátor: „Na Slovensku je síce vysoká nezamestnanosť, no napríklad oblasť informačných technológií má nedostatok pracovníkov. To primälo jednu z najväčších IT firiem na Slovensku vyraziť na základné školy a medzi deťmi hľadať IT talenty. My sme zisťovali, ako sa taký talent dá objaviť, kto je IT talent a kto nie."

Anton ADAMČÍK, redaktor: „Ak má vaše dieťa nadanie na tanec, hudbu, alebo maľovanie, vidíte to na prvý pohľad. Ako ale vyzerá nadanie na IT technológie, to rozoznať už bude asi oveľa väčší problém. O to viac, že väčšina našich detí už v prvých ročníkoch základnej školy dokáže ovládať počítače, tablety, alebo smartfóny. Ako medzi nimi odhaliť budúce IT hviezdy typu Steve JOBS, Bill GATES, alebo Mark ZUCKENBERG? Matematické nadanie im postačí?"

Zuzana KUCHTOVÁ, HR Manager JOJ Media House: „Medzi takýmito veľmi matematicky zameranými ľuďmi je veľa teoretikov."

Anton ADAMČÍK: „Čiže deti s takzvanými kockatými hlavami a nič viac navyše pre prax môžu byť málo použiteľné."

Pavol REHÁK, študent a pracovník IT: „Keď sa programuje, tak sú tam nejaké matematické veci, ale akože netreba byť nejaký extrémne dobrý."

Anton ADAMČÍK: „Na to, aby z detí vyrástli budúci JOBSOVIA, potrebujú mať nadanie aj v iných smeroch, ako je matematika."

Silvia HAVRILLOVÁ, marketingová riaditeľka Ness.sk: „Talent nielen v oblasti matematiky, ale možno aj kreativity."

Pavol REHÁK: „Takú nápaditosť možno. Napríklad, keby človek chcel robiť stránky, dajme tomu, alebo tak, tak je to určite taký zmysel pre dizajn."

Anton ADAMČÍK: „Alebo pre komunikáciu, hudbu, grafiku, obchod, manažment, služby a ďalšie."

Silvia HAVRILLOVÁ: „Taký najdôležitejší, ktorý ja považujem, je taká tá sebaprezentácia toho dieťaťa, kedy to dieťa bude musieť vedieť predať svoje znalosti."

Anton ADAMČÍK: „Na slovenskom pracovnom trhu už dlhodobo chýba zhruba 10 000 IT čkárov."

Zuzana KUCHTOVÁ: „Týchto ľudí je stále málo na trhu. Keď sú špecializovaní, aj nám odchádzajú do zahraničia. To je jeden z dôvodov, prečo je ich stále nedostatok."

Anton ADAMČÍK: „Viaceré firmy doteraz spolupracovali so študentmi vysokých škôl už počas štúdia, no zrejme to nepostačuje."

Silvia HAVRILLOVÁ: „Preto sme my zvolili tú cestu ísť na základnú školu, kedy to dieťa vo veku 15 rokov sa práve rozhoduje."

Anton ADAMČÍK: „A preto rozbiehajú projekt, ktorý by mal vyhľadať takzvané kockaté hlavy, čiže IT talenty medzi žiakmi 8. a 9. ročníka. No a aby ich aj motivovali, vymysleli testy."

Silvia HAVRILLOVÁ: „Naprogramovať jednoduchú počítačovú hru alebo pripraviť nejakú prezentáciu."

Anton ADAMČÍK: „Plus logické úlohy. Desať najlepších dostane mobily či tablety a víťaz navyše aj štipendium."

Silvia HAVRILLOVÁ: „Behom jedného týždňa sa nám vlastne prihlásilo vyše 1 000."

Anton ADAMČÍK: „Veľké testovanie slovenských „kockatých hláv" začne koncom tohto mesiaca."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (obsah relácie)
(MB) 

Kľúčové slová:
súťaže, vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač