Je pasívny štandard reálny?

21. 02. 2014

(15. 2. 2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/15; DŽURNÁ  Hana)

Natália FÓNOD BABINCOVÁ, moderátorka: „Vysoký tepelný komfort, zdravé ovzdušie a kvalita – to sú hlavné výhody pasívnych stavieb. Podľa Európskej únie by do roku 2020 mali byť vo všetkých členských štátoch samozrejmosťou. No odborníci tvrdia, že na to na Slovensku nie sme pripravení."

Hana DŽURNÁ, redaktorka: „Na prvý pohľad by ste len ťažko uhádli, ktorý z týchto domov je dom pasívny. S nulovou spotrebou je pritom iba ten biely. Pasívny dom je stavba s nízkou spotrebou energií, ktorý je asi desaťkrát úspornejší než bežná výstavba. Brusel vyžaduje od všetkých členských krajín, aby do roku 2020 stavali všetky novostavby už iba v tomto štandarde."

Martin KÓŇA, hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja: „Rezort dopravy už pripravil legislatívu, aby bol tento cieľ naplnený. V spolupráci s odborníkmi sme pripravili technickú normu, aby projektanti už dnes vedeli projektovať budovy, ktoré budú zodpovedať tomuto štandardu."

H. DŽURNÁ: „Odborníci to ale až tak ružovo nevidia."

Henrich PIFKO, Inštitút pre energeticky pasívne domy: „V skutočnosti stavať takéto domy nie je oveľa zložitejšie alebo náročnejšie, ale chce to kvalitu, na ktorú u nás nie sme zvyknutí a veľká podpora na to nie je. Čiže nie som si celkom istý, či reálne dokážeme tieto termíny pojať."

H. DŽURNÁ: „Smernica sa nevzťahuje na existujúce budovy. Po roku 2020 ich teda nemusíme do pasívneho štandardu prestavovať, ale až prirodzene, keď si ich stav bude vyžadovať rekonštrukciu. Závratne vysokých investícií sa taktiež nemusíme obávať."

Bjorn KIERULF, certifikovaný projektant pasívnych domov: „Pasívny dom je o 30 percent drahší, tak treba na to pozerať z toho hľadiska, že tú hypotéku, ktorú budete platiť naviac, sa vyrovná približne tým úsporám, ktoré máte na energiách. Takže po tých 20 rokoch, keď už vám končí hypotéka, tak už budete mať dom, ktorý nemá skoro žiadne náklady."

Martin STRIGÁČ, majiteľ pasívneho domu: „Ide najmä o čerstvý vzduch a celkovo o taký komfort a pohodu a takého vyváženého tepla. A samozrejme to cítime aj na účtoch za kúrenie."

H. DŽURNÁ: „Na Slovensku je len pár desiatok architektov, ktorí vedia postaviť pasívny dom. Inštitút pre energeticky pasívne domy ich ročne zaučí približne štyridsať. V súčasnosti u nás stojí iba dvesto pasívnych stavieb."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB) 

Kľúčové slová:
stavebné inžinierstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač