Predstavujeme projekt Euro-BioImaging
Euro-BioImaging sa zameriava na výskum v oblasti zobrazovania biologických objektov vo vysokom rozlíšení a na analýzu ich štruktúry, predovšetkým v oblasti biomedicíny a biotechnológií. Projekt je uvedený v Cestovnej mape Európského strategického fóra pre výskumné infrastruktúry (ESFRI Roadmap).
Cieľom projektu je poskytnúť vedcom v Európe otvorený prístup k najmodernejším zobrazovacím technológiám na všetkých úrovniach biologického a biomedicínského výskumu.
Európske laboratórium molekulárnej biológie (EMBL) a sedem európskych krajín (Belgicko, Fínsko, Taliansko, Poľsko, Slovensko, Holandsko, Spojené kráľovstvo), podpísali nedávno Euro-BioImaging memorandum o porozumení. V nasledujúcich mesiacoch budú signatári spolupracovať na realizácii a výstavbe tejto novej celoeurópskej infraštruktúry pre zobrazovacie technológie. Zároveň vyzývajú všetky európske krajiny na účasť v tomto projekte a niektoré krajiny sú už aj pripravené, aby ich nasledovali.
Zobrazovacie technológie hrajú kľúčovú úlohu pre budúce generácie, hlavne pre výskum v biomedicínskych aplikáciách. Získanie kvalitných snímok napríklad v oblasti medicíny vyžaduje moderné technológie a odborné znalosti, čo je veľmi nákladné. Práve budovaním otvorenej výskumnej infraštruktúry pre zobrazovacie technológie v Európe, Euro-BioImaging, umožní vedcom z oblasti biológie a medicíny prístup k najmodernejším zobrazovacím zariadeniam a odborným znalostiam potrebným pre ich výskumné projekty.
Biomedicínske zobrazovacie technológie v skratke
V medicínskom výskume medzi zobrazovacie technológie zaraďujeme magnetickú rezonanciu (MRI), RTG žiarenie, počítačovú tomografiu (CT), ale aj mnoho ďalších zobrazovacích technológií. Lekárske zobrazovacie technológie môžu nám poskytnúť pohľad do funkcie a metabolizmu orgánov, umožňujú nám vizualizáciu účinnosti nových cielených terapií, napr. u pacientov s rakovinou. Slúžia nám na zistenie upchatých ciev, na zlepšenie odhalenia infarktu, rýchlejšie odhalenie rastúcich nádorov, slúžia k zlepšeniu úspešnosti v boji proti rakovine, alebo pomôžu pri sledovaní normálneho vývoja plodu počas tehotenstva. V biológii napomohli tieto technológie viacerým objavom viac, než akékoľvek iné technológie. Poskytujú nám mimoriadny pohľad na molekulárnu podstatu ochorenia porovnávaním zdravých a chorých buniek. Zobrazovacie technológie tvoria ústrednú technologickú platformu, ktorá riadi základný výskum vo väčšine disciplín v biologických a biomedicínskych vedách.
Podpísanie memoranda je prvým formálnym, aj keď nezáväzným krokom smerom k realizácii a výstavbe tejto infraštruktúry. EMBL a krajiny, ktoré podpísali memorandum, budú zastúpené v dočasnej rade ako strategické body pre vyjednávanie konečnej štruktúry riadenia projektu Euro-Bioimaging, ktorý je financovaný z prostriedkov EÚ a v súčasnosti konzorcium dokončuje spracovanie základných zásad na prevádzku budúcej Euro-BioImaging organizácie s obrovským inovačným potenciálom v Európskom výskumnom priestore. Tento projekt bude mať zástupcov rozmiestnených po celej Európe. V minulom roku už 71 zobrazovacích centier z 19 krajín vyjadrilo záujem stať sa zástupcami projektu Euro-Bioimaging a vytvárať kontaktné body. Tieto kontaktné body by mohli slúžiť viac ako 2000 výskumným projektom. Ďalšie sa budujú po celej Európe s celkovou investíciou viac ako 200 miliónov EUR. Euro-BioImaging sa má stať hnacím motorom, ktorý bude riadiť európske inovácie v oblasti výskumu zobrazovacích technológií.
Konzorcium Euro-BioImaging sa skladá:
– 39 právnych subjektov partnerských organizácií (príjemcovia) z 15 členských štátov Európskej únie a asociovaných krajín zastúpených v riadiacom výbore Euro-BioImaging
– viac ako 200 asociovaných partnerov z 26 členských štátov Európskej únie a asociovaných krajín
– cez 250 záujemcov z univerzít, výskumných rád, finančných inštitúcií, ministerstiev a priemyselných partnerov.
Euro-BioImaging bolo v prípravnej fáze v rokoch 2010 – 2013, v stavebnej fáze v rokoch 2013 – 2017, fáza prevádzky – rok 2017. Počas trojročnej prípravnej fázy, projekt Euro-BioImaging malo za úlohu vypracovať plány výstavby a prevádzky siete vzájomne sa doplňujúcich a úzko prepojených infraštruktúr zobrazovacích zariadení.
Zdroje a fotozdroj:
Preložila a spracovala Mgr. Mária Izakovičová
Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy, biotechnológie v zdravotníctve
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?