Vznikne sieť excelentných pracovísk

27. 02. 2014

(25. 2. 2014; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17.00; por. 8/14; VELECKÝ Milan)

Martin URAM, moderátor: „Na Slovensku vznikne sieť excelentných pracovísk, zameraných na biologické a medicínske zobrazovanie. Na ich činnosť by mala prispieť Európska únia, rovnako ako v prípade prvého takého pracoviska v Košiciach. Vďaka peniazom z Bruselu tam zlákali aj vedcov zo Spojených štátov a západnej Európy, s cieľom vyvinúť účinnejšiu formu liečby rakoviny."

Milan VELECKÝ, redaktor: „Centrum interdisciplinárnych biovied funguje v rámci Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Profesor Pavol MIŠKOVSKÝ z Európskej únie získal 2 milióny 700 tisíc eur.

Pavol MIŠKOVSKÝ: „Získali sme prostriedky na to, aby sme mohli prijať hlavne 6 nových špičkových vedcov, ktorí doteraz pracovali v zahraničí. A to nám umožnilo vlastne založiť centrum, ktoré je zamerané na zobrazovanie na úrovni buniek."

M. VELECKÝ: „Škola totiž podľa neho nemohla dať vedcom toľko, ako majú v bohatších krajinách sveta."

P. MIŠKOVSKÝ: „Rádovo trikrát, štyrikrát vyššie ako je priemer na univerzite, čo nebolo ľahké pre nás a pre kolegov, pretože to vytvára nerovnováhu na pracovisku. Napriek tomu ideme do toho rizika."

M. VELECKÝ: „Zo Spojených štátov sa tak po 20-tich rokoch vrátil biofyzik Marián FABIAN."

Marián FABIAN: „Ja som od 91. roku pracoval na Rice univerzite v Houstone ako v Texase."

M. VELECKÝ: „A žiaden šok z návratu do Košíc vraj nezažil."

M. FABIAN: „Vďaka tým štrukturálnym fondom skutočne tie laboratória sú krásne vybavené a zrovnateľné s tým, čo sme my mali laboratórium na Rice. Čo sťažuje život, je to smiešne, ale je to tá administratíva, ktorá je okolo toho nahromadená."

M. VELECKÝ: „Podpora únie trvá len tri roky. Dovtedy musia prísť s novým projektom. Tým by mohla byť práve sieť takýchto excelentných pracovísk. Podpredsedníčka Slovenskej akadémie vied Eva MAJKOVÁ peniaze z únie na platy pre vedcov chváli."

Eva MAJKOVÁ: „Príde jeden veľmi výkonný odborník, ktorý tu 3 – 4 roky pracuje, odovzdáva svoje skúsenosti, získava výsledky, možno chce dokonca získať aj ďalší projekt, aj z Európskej únie. Čiže ten benefit je jednoznačný."

M. VELECKÝ: „Výskum pri zobrazovaní buniek pritom môže pomôcť pri liečbe rakoviny. Lekári môžu efektívnejšie likvidovať zhubné bunky a ochrániť zdravé tkanivo. Hovorí pneumológ Ivan ČAVARGA z Univerzitnej nemocnice v Bratislave."

Ivan ČAVARGA: „Pre nás tieto výsledky, ktoré sa realizujú, experimentálna veda, znamenajú niečo, čo do budúcna môžeme uplatniť u pacienta, aby to zlepšilo tie výsledky  terapie a prognózu pacienta."

M. VELECKÝ: „Milan VELECKÝ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB)

Tlač