Bioplast zo Slovenska

03. 03. 2014

(28. 02. 2014; Televízna stanica JOJ; Veľké noviny TV JOJ; 19.00; por. 10/26; ÖLVEDYOVÁ Mária)

Ján MEČIAR, moderátor: „Používame priveľa igelitových tašiek. Na jedného Európana totiž ročne pripadá 198 igelitiek. Väčšina ľudí ich po použití zahodí, čo má dramatické dopady na životné prostredie. Riešenie ponúkajú slovenskí vedci. Vyvinuli bioplasty, ktoré sa v prírode samé rozložia."

Andrej KRÁLIK, hovorca Zastúpenia EK na Slovensku (zdroj:forcechange.com): „Ročne až 100 miliárd plastových tašiek končí v odpade, 8 miliárd tašiek končí priamo v životnom prostredí."

Mária ÖLVEDYOVÁ, redaktorka: „A to hovoríme len o Európe. Kam sa pozriete, nájdete plastové fľašky. Preto Európska komisia žiada členské štáty, aby toto plastové šialenstvo stopli. Kým napríklad Fín použije za rok 4 plastové tašky, Slovák 466."

Andrej KRÁLIK: „Či už spomínaný celoplošný zákaz, alebo napríklad ekologické dane, spoplatnenie tašiek, podpora používania ekologických tašiek."

Mária ÖLVEDYOVÁ: „Prvé pokusy s biotaškami máme už aj na Slovensku. Nápad to bol stobodový, efekt bol však nula. Na jeden obyčajný nákup ste totiž minuli dvakrát viac tašiek, ako ste potrebovali predtým. Vyrábali sa totiž klasickým spôsobom, z ropy. Len sa do nich pridávali látky, ktoré spôsobovali ich rozklad. Problém bol, že sa rozkladali doslova sekundy po tom, čo ste do nich tovar uložili. Tím profesora ALEXYHO v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied však po niekoľkých rokoch bádania bioplasty doslova vytunoval. Okrem toho, že ich vyrábajú z obnoviteľných zdrojov, dokázali vychytať aj ostatné muchy."

prof. Ing. Pavel ALEXY, technológia makromolekulových látok, FCHPZ STU: „Nie dávať aditíva do bežných plastov, aby sa rozkladali, ale vyvinúť taký polymér, ktorý bude mať dobré mechanické vlastnosti a zároveň bude biologicky rozložiteľný až v tom prostredí biologickom. Takže toto je srdce toho všetkého, tu vlastne miešame jednotlivé komponenty. Vnútri je také niečo ako mäsový mlynček, vyhriate je to na vysoké teploty, tak potom tých 150 do 200 stupňov, tam sa to roztaví, zamieša, tam sú hnetacie elementy a von sa vytláča vlastne roztavený polymér, vo vode sa ochladí, aby stuhol a granuluje sa na granulky, a potom je to už spracovateľné vlastne ďalšími technológiami. Toto je ten bioplast, ktorý vzniká vlastne spracovaním škrobu. Tieto hrubšie sa dajú spracovať na termofóliu, to sú rôzne tie blistre a obaly na vajíčka a podobne."

Mária ÖLVEDYOVÁ: „Dokážu vyrobiť bioplasty odolné, flexibilné sú dokonca dvoj  až trojnásobne pevnejšie ako bežné igelitky."

prof. Ing. Pavel ALEXY: „Dosť je to pevné, že?

Mária ÖLVEDYOVÁ: „Pevnejšie ako bežná plastová taška."

Mária ÖLVEDYOVÁ: „Kým takéto obyčajné plastové fólie sa v prírode buď nerozkladajú, alebo sa rozkladajú stovky rokov, bioplasty slovenských vedcov a dokážu v dobrých podmienkach kompostoviska rozložiť za 5 až 6 týždňov. Samozrejme, bol o tejto objav našich vedcov okamžite záujem, a tak si ho nechali patentovať. Istá nemecká firma chcela dokonca celý výskum okamžite odkúpiť."

prof. Ing. Pavel ALEXY: „Najbližšie je to naše, takže máme rozbehnutú spoluprácu prednostne so slovenskými podnikmi."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

Kľúčové slová:
priemyselná biotechnológia

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač