DNA odhalí zločinca

31. 03. 2014

(29.03.2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 8/25; TOMAGA Braňo)

Moderátorka: „Vidieť tvár páchateľa za pár hodín len na základe stopy DNA? Znie to neuveriteľne, ale vedci tvrdia, že sa to dá. Predstavte si, že kriminalistom bude možno už čoskoro stačiť iba cigaretový ohorok z miesta činu a podľa neho zistia ako zločinec vyzerá."

B. TOMAGA, redaktor: „Žuvačky, cigaretové ohorky, nedopité poháre, či vypadnutý vlas. Všade kde sa dá vyčítať stopa DNA s týmito stopami dokáže veda nemožné. Dokonca aj vymodelovať približnú podobizeň človeka, ktorý to na zem odhodil a nejde vraj o žiaden výmysel."

P. CELEC, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny LF UK: „Tak ako nebudú mať že fotku z toho, budú mať len určitý model tej tváre, že ako by asi tak mohla vyzerať a nebude úplne presná."

B. TOMAGA: „Úplne presná však nie je ani práca kriminalistických technikov. Takto ma vlani dala jednému profesionálovi vyhotoviť kolegyňa. Bez toho aby ma technik zazrel, vychádzal iba z jej opisu mojej tváre."

Kriminalistický technik: „Začne sa tvárou, vlasy, oči, obočie, uši."

B. TOMAGA: „Ani modelovanie podobizne podľa stopy DNA nebude jednoduché. Vedec Peter CELEC tvrdí, že nebude možné napríklad trafiť vek páchateľa. Vzhľad tváre môže zmeniť napríklad aj keď bude brať anaboliká."

P. CELEC: „Niektoré tie črty budeme vedieť jednoznačne na základe DNA analýzy povedať, že ako budú vyzerať a niektoré iba odhadovo, nepresne."

B. TOMAGA: „Veda však ide dopredu míľovými krokmi a nie je vylúčené, že ich projekt nájde možno už v blízkej budúcnosti uplatnenie v policajnej praxi."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

 

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač