Falošný tovar za milióny eur

10. 03. 2014

(2. 3. 2014; Televízna stanica JOJ Plus; Krimi; 20.00; por. 12/13; PIRNÍKOVÁ Denisa)

Michal FARKAŠOVSKÝ, moderátor: „Colníci už majú presne zrátané, koľko falzifikátov sa im vlani podarilo zaistiť. Väčšina zhabaného tovaru skončila v spaľovni. Darovať takzvané fejky napríklad charite je totiž jednoduchšie až od začiatku tohto roka."

Denisa PIRNÍKOVÁ, redaktorka: „Oblečenie, tenisky, hračky, elektronika a kuchynské náradie, doplnky, šperky, kozmetika. Falšuje sa v podstate všetko, čo sa dá predať lacnejšie a podobá sa to na svetoznámu značku."

Patrícia MACÍKOVÁ, hovorkyňa Finančnej správy SR: „Takýchto záchytov sme mali viac ako 530. Tovar, ktorý sme počas týchto záchytov zadržali, mal hodnotu takmer 17 miliónov eur."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Začiatkom minulého roka zaistili síce najmenej tovaru, no jeho hodnota predstavovala až 9 miliónov eur. Najviac záchytov majú na konte počas letných mesiacov. Všetok tovar pochádza z ázijských krajín."

Patrícia MACÍKOVÁ: „Až 85 percent týchto výrobkov je z Číny."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Vo väčšine prípadov je rozhodnutie majiteľov ochranných známok jasné, fejkový tovar prikážu poväčšine zlikvidovať."

Patrícia MACÍKOVÁ: „V prípade tom, že sa nevyužije tento zjednodušený postup a majiteľ ochrannej známky sa rozhodne, že celý prípad dá na súd."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Momentálne sa súd zaoberá aj týmto tovarom. Jeden takýto kufrík nakúpili z Číny za približne 4 eurá a predávať sa u nás mal za viac ako 1 600 eur."

Iveta ŠVÁRNA, hovorkyňa CÚ v Trnave (vysielané 24.7.2013): „Zaistených bolo 2100 kusov súprav jedálenských príborov, ktoré boli napodobeninami ochrannej známky."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Ak súd rozhodne, že ide o falzifikáty, možno skončia rovnako, ako už státisíce kusov fejkov. Vyletia do vzduchu komínom."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB) 

Kľúčové slová:
duševné vlastníctvo

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač