Falzifikáty môžu byť škodlivé

24. 03. 2014

(17. 3. 2014; Televízna stanica JOJ; Krimi; 20.00; por. 6/13; PIRNÍKOVÁ Denisa)

Michal FARKAŠOVSKÝ, moderátor: „Darovanie falzifikátov na humanitárne účely je od januára omnoho jednoduchšie. Rozhodovať o tom už nemusí súd. Stačí, ak majiteľ autorských práv potvrdí, že ide o napodobneninu. Aj napriek tomu asi 90 percent zaisteného tovaru skončí v spaľovni."

Denisa PIRNÍKOVÁ, redaktorka: „Podobný osud možno čaká aj všetky tieto veci zaistené za uplynulé dva týždne."

Iveta ŠVÁRNA, hovorkyňa CÚ v Trnave: „Colníci odhalili 10 298 falzifikátov."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Tovar smerujúci z Číny a Vietnamu mal skončiť na slovenskom, českom a maďarskom trhu. Ak by sa kabelky, oblečenie a obaly na mobil predali, majitelia ochranných známok by rátali škody v státisícoch."

Iveta ŠVÁRNA: „Škoda, ktorá by vznikla predajom týchto falzifikátov na trhu, bola vyčíslená na takmer pol milióna eur."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Pravdepodobne ani tento tovar nebude poskytnutý na humanitárne účely. Ak by totiž odpárali všetky tieto vrstvy napríklad z takejto detskej sukne, asi by z nej nič neostalo. Lacný tovar z Číny, alebo Vietnamu je navyše často napustený rôznymi zdraviu škodlivými chemikáliami."

Patrícia MACÍKOVÁ, hovorkyňa Finančnej správy SR: „Zdravotnú nezávadnosť v prípade darovania nejakých falzifikátov na humanitárne účely bude garantovať kontrola Slovenskej obchodnej inšpekcie."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Kompletné testovanie na všetky škodliviny je však finančne náročné. Colnej správe sa už podľa našich informácií ozvalo viacero organizácií, ktoré majú záujem o takýto tovar. Budú však musieť počkať."

Patrícia MACÍKOVÁ: „Konkrétne ponuky, teda to, aký tovar a v akom množstve, budeme zverejňovať na našej webovej stránke www.financnasprava.sk a budú tam buď po dobu 30 dní alebo tak dlho, kým sa nevyčerpá ten objem tovaru, ktorý môžme darovať."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Podmienkou bude aj podpísanie zmluvy s colným úradom o bezodplatnom poskytnutí tovaru na humanitárne účely. Všetky ochranné známky bude musieť organizácia odstrániť na vlastné náklady."

Patrícia MACÍKOVÁ: „Prioritne darovať na humanitárne účely veci takých základných ľudských potrieb, to znamená, oblečenie a prípadne nejakú obuv, ak prejde zdravotnými testami."

Denisa PIRNÍKOVÁ: „Na to, že sa vám podarí získať akože značkové doplnky, alebo elektroniku, zabudnite."

Patrícia MACÍKOVÁ: „Nepôjde o darovanie nejakých kabeliek, či zaistených parfémov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB) 

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač