SCI FI v medicíne

24. 03. 2014

(22. 3. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 16/30; TIŇOVÁ Zuzana)

Moderátor: „Predstavte si, že ste po vážnej operácii a na tele vám zostane len malá ranka. Alebo že lekári pri zákroku vo vašom tele používajú navigáciu. Skoro ako z knihy Julesa VERNA. Vo svete je to ale čoraz bežnejšie. Niektoré výdobytky vedy a techniky prichádzajú aj k nám."

Z. TIŇOVÁ, redaktorka: „Operovať s takýmito strojmi, to je pre mnohých lekárov ako z románov Julesa VERNA. V čom je to sci fi?"

P. LEPEY, zástupca výrobcu prístrojov: „Že môžu operovať v podstate aj tam, kde niečo nevidia."

Z. TIŇOVÁ: „Tento prístroj je niečo ako GPS navigácia pre lekára. Namiesto mapy, ako sme na to zvyknutí napríklad z auta, sa však ukáže telo pacienta s presne vyznačenými bodmi operačného zákroku. Inak povedané, lekár sa tak v našom tele presne orientuje."

P. LEPEY: „Momentálne sa na Slovensku nachádza práve intraoperatívne CT, potom máme niekoľko zariadení navigačných. Ďaleko väčšie množstvo zariadení, ktoré sa používajú pri samotných výkonoch ako sú vŕtacie zariadenia, monitorovacie zariadenia."

Z. TIŇOVÁ: „Tento prístroj pacienta na sále akoby naskenuje a lekár potom vidí jeho telo zvnútra v trojrozmernej verzii. Chirurg ho vidí v úvodzovkách v priamom prenose. Operovať môže cez malý otvor v tele."

P. DURNÝ, Ústredná vojenská nemocnica SNP: „Pacient je mobilizovaný, v úvodzovkách postavený na nohy oveľa skôr ako po klasickom otvorenom výkone. Krvné straty sú oveľa menšie."

Z. TIŇOVÁ: „U nás je to unikát. Za päť rokov ho využili pri operáciách odhadom asi 200 ľudí. Lekár priznáva, že zväčša iba ťažšie stavy. Hovorí, že poisťovne za to nepreplatia nič navyše v porovnaní s klasickou operáciou."

P. DURNÝ: „Rozsiahle kombinované najmä degeneratívne poškodenie chrbtice."

Z. TIŇOVÁ: „Je tam nejaká spoluúčasť pacienta čo sa týka financovania?"

P. DURNÝ: „Nie, v tejto chvíli spoluúčasť pacienta nie je predmetom nejakého riešenia."

Z. TIŇOVÁ: „O cenách hovoria len neradi. A to je zrejme aj ďalší dôvod, prečo je to pre niektoré slovenské nemocnice zatiaľ iba hudba budúcnosti."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI) 

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač