Vynálezu sa darí

28. 03. 2014

(26. 3. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 15/27; IGAZ Rado)


Moderátor: „Tento vynález v súčasnosti využíva takmer každý a často niekoľkokrát denne. Platobné karty s mikročipom oslavujú presne 40 rokov a čuduj sa svete, Slováci patria medzi ich priekopníkov."

R. IGAZ, redaktor: „Na začiatku stál tento muž Roland MORENO. Egypťan žijúci vo Francúzsku si dal pred 40-timi rokmi patentovať platobnú pomôcku s mikročipom, predchodkyňu dnešných čipových platobných kariet."

Š. FRIMMER, hovorca Slovenskej sporiteľne: „Ten čip je vlastne malým mikroprocesorom, ktorý kóduje údaje, ktoré na tej karte sú a bez špeciálnych algoritmov sa takáto karta nedá skopírovať."

R. IGAZ: „Znie to možno neuveriteľne, ale Slováci čo sa týka platobných kariet, patria vo svete medzi priekopníkov. Slovensko totiž začalo bežne používať čipové platobné karty po Británii ako druhá krajina na svete v roku 1999. A čo sa týka medzinárodnej platby takouto kartou, sme historicky prví."

Z. TUČEKOVÁ, Slovenská banková asociácia: „Vlastne prvá medzinárodná transakcia čipovou kartou prebehla na Slovensku."

Š. FRIMMER: „V Bratislave v jednej reštaurácii a keďže išlo naozaj o výnimočnú udalosť, tak za tú prvú transakciu si kúpili fľašu šampanského."

R. IGAZ: „Nezáleží ani na veku ani na regióne, platobným kartám sa u nás výborne darí dodnes. Celkovo je ich vydaných takmer 5 miliónov."

Obyvatelia Svidníka: „Je to výhoda, netreba nosiť hotovosť so sebou, stačí jedna kartička a hotovo." „Máme jednu, to nám stačí. Jeden účet, jedna platobná karta, jedna rodina."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
vynálezy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač