Začala sa sezóna kliešťov

28. 03. 2014

(27. 3. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 14/26; LAŽO Stano)

Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka: „Sezóna kliešťov sa už začala. Na človeka môžu preniesť nebezpečné choroby. V minulosti sa najviac vyskytovali v lesoch na južnom Slovensku. Dnes sú takmer všade. Pre klimatické zmeny sa kliešťom skracuje obdobie zimného spánku."

Stano LAŽO, redaktor: „Klimatické zmeny výrazne ovplyvnili výskyt kliešťov. Vďaka nim sú tieto parazity v súčasnosti najviac rozšírené v oblastiach stredného Slovenska."

Branislav PEŤKO, riaditeľ Parazitologického ústavu SAV Košice: „Vďaka otepľovaniu a hlavne aj tomu, že sa mení rozloženie zrážok, že v horách v karpatských oblastiach prší viac a južné Slovensko vysýcha, tak dochádza ako keby k presunu týchto kliešťov do tých severných oblastí. Ale nie je to presun, na tom juhu predsa len tie kliešte zostávajú."

S. LAŽO: „Mimoriadne teplá zima spôsobila, že kliešte sú aktívne už od februára."

B. PEŤKO: „V polovičke februára sme už ich mali okolo 30 a teraz už ich vieme aj vyše 100 nazbierať a tých pijakov, tých sú momentálne stovky."

S. LAŽO: „Zo šiestich druhov kliešťov žijúcich na Slovensku sú najaktívnejšie dva, ktoré sú aj najnebezpečnejšie. Pijak lužný prenášajúci smrteľnú babeziózu na psov a kliešť obyčajný, ktorý ohrozuje človeka encefalitídou a lymskou boreliózou. Tá ročne u nás postihuje okolo 1500 ľudí."

Zuzana PARALIČOVÁ, Klinika infektológie UN LP Košice: „V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je toho najviac viacej. Nie je toho veľa, doteraz sme na klinike pozorovali tri prípady s lymskou boreliózou, čo je, na to, že je ešte len marec, naozaj pomerne veľa."

B. PEŤKO: „Neumiera sa na túto chorobu, ale je to veľmi nepríjemné, ťažko diagnostikovateľné aj ťažko liečiteľné v tých pokročilých štádiách v druhom a treťom štádiu, keď už napáda kĺby, nervy."

S. LAŽO: „Najdôležitejšou prevenciou sú preto repelenty i dôsledná kontrolná tela po návrate z prírody." Z. PARALIČOVÁ: „Už to, že ho čím skôr odstráni, do tých 24 hodín je účinná prevencia lymskej boreliózy."

Anketa: "„Hlavne u synov používam tie ochranné spreje." "„Používam gumenú obuv, oblečený som, dlhý rukáv, tepláky. Tak aj so synátorom chodíme, sme oblečení a pripravení."

S. LAŽO: „Proti encefalitíde sa dá u nás aj zaočkovať. Podľa odborníkov je však tiež dôležité vyhýbať sa konzumácii surového ovčieho či kozieho mlieka a syrových výrobkov z nedostatočne tepelne upraveného mlieka. Stano LAŽO, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač