Cesta na „Mars" – príbeh pokračuje

25. 04. 2014

Nachádzam sa na Marťanskej púštnej výskumnej stanici (Mars Desert Research Station  –  MDRS), ktorá je súčasťou dokonalej marťanskej simulácie.

Znamená to, že každú minútu musíme čeliť fyzickým a psychickým problémom, ktorým budú musieť čeliť budúci obyvatelia Marsu. Od nášho príchodu 18. januára 2014 tu musíme prežiť niekoľko týždňov kompletne izolovaní od nášho pozemského života.

Marťanská stanica, postavená podľa plánov z NASA, sa stala naším domovom. Skladá sa z troch budov: ubytovne, skleníka a observatória.

Ubytovňa má tvar valca, dve poschodia a rozmery také, aby sa zmestila na kozmickú nosnú raketu. Tým pádom má táto stavba priemer len 8 metrov, v ktorých musíme veľmi stiesnene žiť a pracovať. Na hornom poschodí je spoločenská miestnosť, ktorá slúži zároveň ako jedáleň, pracovňa, kuchyňa a fitko!

Naopak, spodné poschodie má vzduchotesnú komoru, vedecké laboratórium, kúpeľňu a záchod. V takýchto preplnených priestoroch nemá človek žiadne súkromie: všetko je vidieť a počuť.

Preto bolo veľmi dôležité vybrať posádku, ktorej členovia dokážu spolu dobre vychádzať a spolupracovať v takýchto podmienkach.

Môj výskum sa týka extrémofilov, organizmov, ktoré žijú v extrémnych podmienkach na Zemi.

MDRS je ideálne prostredie na štúdium dvoch dôležitých komponentov výskumu extrémofilov: 1. skúška prežitia pozemských extrémofilov v marťanských podmienkach, a teda toho či by podobný život mohol existovať na Marse; 2. posudok toho, či by tieto organizmy mohli byť použité na „terraformovanie” Marsu – vytvorenie takých podmienok pre život na Marse, aké sú na Zemi.

Bez terraformovania Marsu alebo podmienok pre marťanské poľnohospodárstvo, ľudstvo sa nemôže usadiť na červenej planéte.


Dnes som sa vybrala nazbierať ďalšie vzorky extrémofilov. Zbožňujem pracovať v marťanskom teréne, napriek obmedzeniam pohybu a ťarche skafandra. S prilbou na hlave a dýchajúc umelý vzduch som úplne pohltená svojou rolou astronauta.

Ako kráčam k červeným marťanským vrchom na horizonte, cítim, viac než nikdy predtým, že som na ceste k svojmu detskému snu dostať sa raz do vesmíru.

Text a foto: Michaela Musilová

Kliknutím na fotografie získate ich plnú veľkosť

http://www.bristol.ac.uk/geography/people/michaela-musilova/index.html
https://twitter.com/Michaela_MDRS
http://marscreHYPERLINK "http://marscrew134.org/mdrs-mission-crew/michaela-musilova/"w134.org/mdrs-mission-crew/michaela-musilova/


 

(AO)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Cesta na „Mars"
MARS – sen, ktorý sa plní

Tlač