ISTROBOT 2014 na FEI STU v Bratislave

11. 04. 2014

Príďte sa pozrieť v sobotu 26. apríla 2014 do Mlynskej doliny na Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave na ISTROBOT.

Podujatie ISTROBOT je tradičným stretnutím nadšencov robotiky zo Slovenska i zahraničia. Tí predstavujú verejnosti roboty, ktoré sami zostrojili a naprogramovali. Vek súťažiacich nie je obmedzený, pohybuje sa od piatich rokov trebárs po 50-tku. A bez limitov je aj vek divákov - súťaže robotov bavia najmenšie deti, ale aj ich rodičov. Dôležitá je dobrá zábava.

„Robotika je veľmi náročná, nestačí byť znalcom len v jednej oblasti. Aby ste robota postavili, musíte mať základy mechaniky, elektroniky, ale aj strojárstva či modelárstva a vedomosti z matematiky, aby ste vedeli robota aj naprogramovať. Za každým pohybom robota sú matematické rovnice, ale najmä veľmi veľa testovania v rôznych situáciách,“ hovorí Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity.

Na ISTROBOT-e súťažia roboty v kategóriách Stopár, Myš v bludisku, V sklade kečupu a vo Voľnej jazde, kde kreativita nemá hranice. Minulý rok ju vyhrali poľskí študenti, ktorí priniesli priateľskú myš domácu, túliacu sa k svojmu majiteľovi a hovoriaceho robota OmnIVOice. Rok predtým patrila kategória Slovákom. Martinčan Kamil Szabo zostrojil model vesmírneho robota Spirit, ktorý skúma povrch Marsu. A študenti z Košíc zase záchranársky vrtuľník a pásového záchranného robota, ktorý dokáže obete vyhľadávať v sutinách.

V kategórií Stopár súťažia roboty a ich konštruktéri o to, kto najrýchlejšie prekoná trať plnú prekážok. V kategórií Myš v bludisku treba prejsť čo najrýchlejšie bludisko. Robot musí nájsť cestu sám a najľahšie riešenie – nechať ho používať známe pravidlo pravej či ľavej ruky, neznamená najkratšiu cestu. V sklade kečupu súťažia dva roboty o to, ktorý najskôr pozberá plechovky.

ISTROBOT však nie sú len súťaže konštruktérov, ale aj prehliadka študentskej kreativity a zručnosti. Študenti a doktorandi z FEI STU predvedú, čo všetko môže robot zvládnuť, keď dostane od programátora správne príkazy. Trebárs zatlieskať súťažiacim. Alebo im podať pohár vody. Študenti základných a stredných škôl zase predvedú, aké zázraky sa dajú postaviť zo stavebníc Lego či Merkur.

ISTROBOT 2014 sa koná počas víkendu Bratislava pre všetkých. Zaraďte ho v sobotu 26. 4. 2014 do svojho programu a zastavte sa na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Mlynskej doline. Dopoludnia (10.00 – 12.00) sú na programe kvalifikačné jazdy a popoludní (14.00 – 16.00) finále tých najlepších.


Návštevníci si budú môcť prezrieť aj nové Centrum robotiky na FEI STU. Viac informácií a fotografie: http://www.robotika.sk

Andrea Settey Hajdúchová

Zdroj:http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/istrobot-2014-na-fei-stu-1.html?page_id=8131

Kliknutím na fotografie získate ich plnú veľkosť

(MB)

Kľúčové slová:
elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Na Istrobote bola rekordná účasť, súťažiaci prekvapili kvalitou robotov
Robotika je povolaním budúcnosti, STU posilňuje tento odbor

Tlač