Klimatické zmeny a násilie

02. 04. 2014

(31. 03. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 14/29; IGAZ Rado)

Moderátor: „Občianske vojny, spory medzi národmi, utečenci, a to všetko vďaka klimatickým zmenám. S touto víziou dnes prišla OSN, ktorá po prvýkrát spojila globálne zvyšovanie teplôt s pribúdaním bezpečnostných problémov vo svete a Slovensko nebude ušetrené."

R. IGAZ, redaktor: „Podľa najnovšej správy OSN môžu klimatické zmeny prispieť k zvyšovaniu násilia vo svete. Ľudia budú napríklad bojovať o vodu či potraviny."

I. SAMSON, bezpečnostný analytik: „To znamená, keď nemáte vodu, pôjdete za tou hlavnou surovinou, ktorá vystriedala ropu, alebo vystrieda ropu v priebehu niekoľkých rokov."

M. ŽITNÝ, bezpečnostný analytik: „Pokiaľ dôjde k nejakým zásadným klimatickým zmenám, tak bude ľudstvo natoľko zaskočené, že nebude vôbec žiadny štát môcť riešiť bezpečnostné otázky. Jednoducho každý sa bude riadiť heslom   ratuj sa kto môžeš."

R. IGAZ: „A takto vyzerajú zmeny klímy na Slovensku. V roku 2010 v porovnaní s rokom 1881 sa u nás priemerná ročná teplota zvýšila takmer o dva stupne. Naopak, ročný úhrn zrážok bol o pol percenta nižší."

P. ŽIGA, minister životného prostredia: „Najväčšie problémy máme z hľadiska dodávky vody, teda pitnej vody pre obyvateľstvo. A samozrejme aj ochrana proti povodniam."

R. IGAZ: „Slovensku ako európskej zásobárni vody pravdepodobne nedostatok pitnej vody nehrozí. Každopádne katastrofický scenár, s ktorým najnovšie prišla OSN, sa nás môže dotknúť."

I. SAMSON: „Sa to odzrkadlí u susedov a odzrkadlí sa to v medzinárodných vzťahoch aj v bezpečnostnej politike. Tu každý bude egoista a Slovensko nebude výnimkou."

R. IGAZ: „Podľa OSN je hlavným vinníkom globálneho otepľovania človek. Sú však významní vedci, a medzi nimi aj tí slovenskí, ktorí tvrdia, že globálne otepľovanie a vplyv človeka naňho je veľmi precenená záležitosť."

P. PEKÁROVÁ, riaditeľka Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied: „Tak, ako sa deň strieda s nocou, tak tu máme aj obdobia chladnejšie a obdobia teplejšie."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač