MARS – sen, ktorý sa plní

07. 04. 2014

Michaelu Musilovú od malička fascinoval vesmír a vytrvalo išla za svojím snom. Jej výskum sa zaoberá astrobiológiou – štúdiom a hľadaním života vo vesmíre.

V rámci astrobiológie sa Michaela špecializuje na organizmy, ktorým sa darí v extrémnych podmienkach. Ide o tzv. extrémofily a nájdeme ich na horúcich púšťach, v hlbokých morských priekopách alebo na ľadovcoch. Pre výskum sú zaujímavé, pretože ich enzýmy sú stabilné a funkčné v širokom rozsahu fyzikálnych a chemických podmienok. Okrem toho sú aj ideálnymi kandidátmi pre život na iných planétach s podobnými extrémnymi podmienkami, ako napríklad na Marse či na mesiacoch Jupitera.


Inšpirácia u Camerona

Ako deväťročná si Michaela obliekla skafander astronautov v centre americkej vesmírnej agentúry NASA. Od tej chvíle bola fascinovaná vesmírom a predsavzala si, že ho raz bude skúmať. Dodnes má fotku z tejto príležitosti, ktorá jej dennodenne pripomína svoje ambície a sny.

Film Jamesa Camerona Mimozemšťania z hlbín jej pomohol určiť smer jej štúdia na extrémne bytosti a ich spojenie s astrobiológiou.

Michaele sa neskôr podarilo osobne porozprávať s Jamesom Cameronom a poďakovať mu za inšpiráciu.

Podpis na Marse

Cesta k astrobiológii nebola jednoduchá. Michaela si musela neustále zháňať financie pre štúdium – od práce v bare, grantov od charít a štipendií za štúdijné výsledky.

Podarilo sa jej dostať  na významné univerzity ako University College London (UCL) a Kalifornský technický inštitút (Caltech).

Dokonca dostala štipendium pre prácu v NASA, kde za odmenu mohla vložiť svoj podpis do robota Curiosity, ktorý je momentálne na Marse.

Okrem štúdia sa Michaela zaoberá aj športovými, expedičnými a dobrovoľníckymi aktivitami, za ktoré dostala ocenenie od vojvodu z Edinburghu, teda od princa Philipa, manžela britskej kráľovnej Alžbety II.

Dnes si Michaela dokončuje doktorát o extrémofiloch z ľadových prostredí na univerzite v anglickom Bristole.


Expedícia na simulovaný Mars

Minulý rok sa Michaela zúčastnila výberov tzv. analogických astronautov pre expedíciu na simulovaný Mars.

Bol to project na Marťanskej púštnej výskumnej stanici MDRS (Mars Desert Research Station) v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), NASA a Kanadskou vesmírnou agentúrou (CSA).

Michaela bola vybraná do posádky vďaka svojím skúsenostiam, okrem iného, z výskumu v NASA, expedície v Grónsku (ktorú absolvovala počas doktorátu), fyzickej kondičke a astrobiologického projektu, ktorý sama navrhla.

Misiu na „Mars” úspešne absolvovala v januári a februári 2014, kde reprezentovala Slovensko a Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity (SOSA).

 

O ceste na „Mars” sa dozviete viac v pokračovaní príbehu…

Michaela Musilova's CV

Text a foto Michaela Musilová

(AO)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Cesta na „Mars"
Cesta na „Mars" – príbeh pokračuje

Tlač