Príliš silné euro

04. 04. 2014

(26. 3. 2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 9/17; HORVÁTH Andrej)

Norbert DOLINSKÝ, moderátor: „Euro je príliš silné a poškodzuje ekonomiku. Tvrdí to predseda Európskej rady Herman Van ROMPUY. Na silný kurz doplácajú aj slovenské firmy. Analytici za tým vidia menové vojny svetových veľmocí."

Andrej HORVÁTH, redaktor: „Euro posilňuje voči doláru od leta 2012. Kým vtedy sa dalo kúpiť euro za 1 dolár a 20 centov, v týchto dňoch už stojí o 20 centov viac. Silné euro znepokojuje firmy. Vyvážať tovar do zahraničia je totiž čoraz drahšie."

Jozef MAKÚCH, guvernér Národnej banky Slovenska: „Hlavne slovenská ekonomika by uvítala oveľa slabšie euro, keďže je tvrdo proexportná."

A. HORVÁTH: „Na silný kurz doplácajú najmä firmy obchodujúce so susedným Českom. A tie automobilky, ktoré vyvážajú vozidlá do Ruska, Číny či Indie."

Peter KAŽIMÍR (Smer SD), minister financií: „Našimi kľúčovými partnermi sú krajiny eurozóny a krajiny Európy, čiže na prvý pohľad by nám silné euro nemuselo vadiť. Ale tak isto je pravdou, že naši kľúčoví obchodní partneri potom vyvážajú mimo Európy svoje tovary."

Vladimír BALÁŽ, ekonóm Prognostického ústavu SAV: „Na druhej strane dovážané suroviny z dolárovej zóny, čiže najmä z Ruska, čiže nám napríklad relatívne silné euro vyhovuje."

A. HORVÁTH: „Dôvodom silného eura je menová politika kľúčových hráčov. Centrálne banky Ameriky, Japonska a Veľkej Británie vo veľkom tlačia na nové peniaze a zároveň skupujú vlastné štátne dlhopisy. Tým oslabujú štátnu menu. Ekonómovia otvorene hovoria o menových vojnách."

Milan ŠIKULA, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV: „Tá konkurenčná schopnosť reálnej ekonomiky môže byť niekedy umelo takto skresľovaná."

A. HORVÁTH: „Ak by euro aj naďalej príliš posilňovalo, šéf Európskej centrálnej banky Mario DRAGHI nevylúčil, že pristúpi k ďalšiemu znižovaniu úrokových sadzieb až k negatívnym hodnotám. Úvery a hypotéky pre Slovákov by tak mohli byť ešte lacnejšie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač