Robota pre robota

24. 04. 2014

(19. 4. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 22/26; TOMAGA Braňo)

Moderátor: „A teraz si predstavte ulice slovenských miest bez cigaretových ohorkov, chodníky bez žuvačiek a to všetko bez toho, aby to vyčistili upratovacie čaty. Vraj je to možné. Študenti zo Slovenskej technickej univerzity sa pustili do projektu, ktorý to má zvládnuť. Zostrojiť chcú upratovacieho robota, ktorý bude úplne samostatný."

B. TOMAGA, redaktor: „Zostrojiť robotov pre týchto študentov Slovenskej technickej univerzity nie je žiaden problém. Chcú však vytvoriť mašinu, ktorá bude vlajkovou loďou medzi upratovacími strojmi. Nielenže pozametá špinu, vytiahne aj zalepenú a zaschnutú žuvačku."

F. DUCHOŇ, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU: „Áno, ten robot bude obsahovať aj takéto špeciálne prvky, tzv. hyperkoncentrát, ktorý chemickým spôsobom prskne na tú žuvačku látku a ona sa sama dokáže rozpustiť."

B. TOMAGA: „Aj hlavné mesto je nadšené, projekt podporili a dúfajú, že stroj sa študentom dokáže čo najskôr vyrobiť. Žuvačky na zemi sú ich nočnou morou."

Ľ. ANDRASSY, riaditeľ kancelárie primátora Bratislavy: „Inteligentného robota by sme určite vedeli využiť aj na čistenie chodníkov, kamenných dlažieb od žuvačiek, pretože dnes takéto práce nerealizujeme, lebo existujúcou technikou je to veľmi drahé."

R. REDHAMMER, rektor STU: „Otázka je samozrejme bezpečnosť, aby sa nikomu neublížilo. Ja som v tomto optimista, lebo je to jedno z takých priestorov, ktoré je vidieť a ľudia to chápu pozitívne."

B. TOMAGA: „Aj dizajnéri musia určovať jeho vzhľad, aby robot v uliciach nenaháňal ľuďom hrôzu."

P. HUMAJ, Fakulta architektúry STU: „Predovšetkým musí byť funkčný, pomerne nenápadný."

F. DUCHOŇ: „Nie je tá robotika taká jednoduchá záležitosť, že niečo si len chytíte a funguje to. Ale naozaj to treba vymyslieť a so všetkými aspektami alebo so všetkými tými možnosťami, ktoré to prináša to treba domyslieť, navrhnúť a skonštruovať."

B. TOMAGA: „Študenti dúfajú, že projekt sa im podarí zrealizovať za 3,5 roka."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (obsah relácie)
(MB)

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač