Rozbieha sa 4G sieť

17. 04. 2014

(9. 4. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 24/26; VINCZE Viktor)

Moderátor: „Film stiahnutý do mobilu za niekoľko sekúnd či superrýchle surfovanie po internete. Mobilní operátori rozbiehajú budovanie novej tzv. 4G siete. Nervy z pomalého mobilného internetu by ste už nemali mať."

V. VINCZE, redaktor: „Sťahovanie dát do mobilu či tabletu rýchlosťou až 130 MB za sekundu. To je 4G."

O. MACKO, šéfredaktor PC Revue: “Chcem si stiahnuť nejaký celovečerný film do svojho mobilu napríklad alebo do počítača, tak to bude trvať povedzme 15 - 20 sekúnd. To znamená skôr, ako si urobím pukance alebo navarím kávu."

T. PALOVSKÝ, hovorca Telekom: „Najvýraznejší rozdiel 4G technológie je samozrejme v rýchlosti, ktorú môžeme využiť napríklad v aplikácii tvnoviny.sk, kde samotné načítanie videa alebo archívu prebehne oveľa rýchlejšie a preskakovať v rámci samotného videa bez akéhokoľvek zdržania."

V. VINCZE: „To znamená hneď nám hrajú správy a nedochádza k žiadnemu sekaniu."

T. PALOVSKÝ: „Nedochádza k žiadnemu sekaniu."

V. VINCZE: „Momentálne má najväčšie pokrytie prelomovou technológiou Telekom, oddnes aj v hlavnom meste. Ostatní operátori nechcú nechať nič na náhodu, no konkrétne plány zatiaľ neprezrádzajú."

A. PISKUNOVÁ, hovorkyňa Orange: „Verím, že našich zákazníkov prekvapíme nielen pokrytím, ale aj rýchlosťami, nakoľko sme získali tie najlepšie frekvencie, ktoré nám umožnia poskytnúť tie najvyššie rýchlosti pre našich zákazníkov."

M. JAMRICOVÁ, hovorkyňa O2: „Ako prví sme na Slovensku LTE sieť testovali a prví sme priniesli jej komerčnú prevádzku, pripravujeme aj ďalšie rozširovanie."

V. VINCZE: „Skúsili sme novú sieť otestovať. Kým môj telefón beží ešte na starej 3G sieť, tento tablet už fičí na novinke. Tak sa pozrieme na to, o koľko je nová sieť rýchlejšia. Tam je to 99 a môj je len nejakých 20. To znamená, že takmer 5-násobne rýchlejší je ten tablet. 4G sieť je technológiou, ktorá bola doteraz charakteristická skôr pre vyspelé západné krajiny. Podľa IT odborníka sa tak už konečne aj Slovensko dostalo na IT mapu zeme."

O. MACKO: „Teraz sme vbehli do takého ešte lepšieho, do takého supermoderného sveta."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač