Testujú na nás novinky

17. 04. 2014

(13. 4. 2014; Televízna stanica JOJ; Veľké noviny TV JOJ; 19.00; por. 7/18; KSENZSIGHOVÁ Beáta)

Ľuboš SARNOVSKÝ, moderátor: „Slovensko pravidelne figuruje v rôznych naj rebríčkoch. Vedieme napríklad v korupcii, ale na poprednom mieste sme aj s cenami potravín."

Adriana KMOTRÍKOVÁ, moderátorka: „Dosť však irónie. Existuje aj odvetvie, v ktorom sme naozaj svetoví lídri. Fungujeme totiž ako liaheň bankových technológií."

Ľuboš SARNOVSKÝ: „To je pravda. Mnohé z nich sa u nás otestujú a potom putujú ďalej do sveta."

Beáta KSENZSIGHOVÁ, redaktorka: „Jeden z rekordov, ktorým sa Slovensko v bankovníctve môže pýšiť, súvisí s takouto platobnou kartou."

Štefan FRIMMER, hovorca SLSP: „Raritou dokonca je, že slovenská Bratislava bolo miesto, kde sa uskutočnila prvá transakcia, medzinárodná transakcia čipovou kartou na svete."

Beáta KSENZSIGHOVÁ: „To bolo už pred 15-timi rokmi. Odvtedy sa slovenské bankovníctvo posúva míľovými krokmi a udáva celosvetové trendy v platení. Mnohí si ani neuvedomujeme, aké pokročilé technológie máme denne k dispozícii. Či už je to platenie pomocou snímania QR kódu, alebo nálepky na mobil."

Štefan FRIMMER: „Slovensko je dnes v rozšírenosti na počet obyvateľov krajinou číslo 1 v Európe, pokiaľ ide o platobné karty bezkontaktné."

Beáta KSENZSIGHOVÁ: „Mnohé technológie, ktoré by medzinárodné banky chceli zaviesť do praxe, sa na Slovensku vyvíjajú, alebo aspoň testujú."

Alena WALTEROVÁ, hovorkyňa VÚB: „Na Slovensku sa skúšajú tieto novinky a potom tie ďalšie krajiny, tie pobočky v iných krajinách, si tieto novinky preberú."

Beáta KSENZSIGHOVÁ: „A takéhoto šikovného človeka sme našli aj my. Volá sa Adam, má 25 rokov a ak ste už niekedy posielali peniaze cez mobilnú aplikáciu na telefónne číslo svojho známeho, vedzte, že za tým stojí práve jeho start-upová firmička."

Adam MAREK, riaditeľ VIAMO: „Dúfali sme, že sa podarí zjednodušiť malé prevody a naozaj sa stalo, že ľudia začal používať tú aplikáciu v takých situáciách, kde predtým používali len drobné."

Beáta KSENZSIGHOVÁ: „Najťažšie pri každom projekte je presvedčiť kompetentných, že ide o dobrý nápad. Adamovi sa to zjavne podarilo. Ak všetko pôjde podľa plánu, budú o tomto mladom chalanovi počuť aj vo svete."

Alena WALTEROVÁ: „Tento nápad sa ujal aj v našej banke, najmä u mladých ľudí, ktorí si radi posielajú peniaze z mobilu na mobil. Ide o menšie čiastky, ale veľmi sa to využíva."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač