Unikátny patent

11. 04. 2014

(7. 4. 2014; Televízna stanica JOJ; Veľké noviny TV JOJ; 19.00; por. 15/22; KAČMÁRY Jozef)

Ľuboš SARNOVSKÝ, moderátor: „Aj vy máte skúsenosť s tým, že vám z ničoho nič na perách vybehne herpes a kladiete si otázku, prečo?"

Adriana KMOTRÍKOVÁ, moderátorka: „No tak pokojne by to mohlo byť aj z pečiva, ktoré ste si kúpili v potravinách a zjedli. Ako je to možné, dozviete sa v nasledujúcej reportáži."

Ľuboš SARNOVSKÝ: „Tomuto riziku je ale koniec. Postarala sa o to partia Košičanov, ktorá na svet priviedla prevratný automat na pečivo."

Adriana KMOTRÍKOVÁ: „A o ten sa teraz pravdepodobne pobijú obchody po celom svete."

Jozef KAČMÁRY, redaktor: „Mali by ste chuť na pečivo, ktoré pred vami v obchode niekto obchytá špinavými rukami? Odpoveď by znela – určite nie."

Jozef KAČMÁRY: „Ale, žiaľ, toto je slovenská realita. A takto to zachytila skrytá kamera."

MUDr. Anna SEDLÁROVÁ, kožná lekárka: „Je veľmi veľmi nepríjemné konzumovať napríklad biele pečivo, ktoré predtým ohmatával pacient so svrabom."

Jozef KAČMÁRY: "Patent z Košíc ale tento problém vyrieši jediným stlačením gombíka."

Marek VICIAN, spoluautor patentu: „Chceme napríklad dva rožky, alebo dva kusy pečiva, dáme igelitový sáčok a potom ich zariadenie vyhodí."

Ing. Ladislav PETRÁŠ, spoluautor patentu: „Predtým, ako sme sa začali s tou myšlienkou zapodievať, sme si urobili prieskum. Nikde na svete takéto zariadenie nie je."

Jozef KAČMÁRY: „Títo šikovní Košičania majú automat na pečivo zaregistrovaný ako vlastný patent a už ho dokonca úspešne otestovali v istom hypermarkete."

Ing. Ladislav PETRÁŠ: „Vyvíjali sme to tri roky, nakoniec sa nám to podarilo u nás v pivnici."

Jozef KAČMÁRY: „Na testovanie použili stovky kusov pečiva. No a v praxi to vyzerá takto. Zatlačíte gombík s požadovaným počtom rohlíkov, automat ich nahádže do vrecúška a dokonca vydá štítok so sumou a čiarovým kódom."

Marek VICIAN: „Je to ináč na akékoľvek pečivo, či tam sú žemle, či sú tam nejaké rožky."

Jozef KAČMÁRY: „Srdcom tohto košického zázraku je veľké množstvo elektroniky a snímačov na počítanie."

Marek VICIAN: „Toto je riadiaca jednotka, mozog celého zariadenia. Tento dávkovač je elektronicky riadený a to pečivo po jednom vydáva."

Jozef KAČMÁRY: „Takéto riešenie predaja vítajú aj lekári. Práve pečivo, ktoré pred vami niekto chytil do rúk, vás mohlo priviesť až do ich ambulancie."

MUDr. Anna SEDLÁROVÁ: „Môžu sa vyskytnúť infekcie na tvári, čiže také mokvajúce chrasty, kútiky, vírusové ochorenia, môžu sa objaviť herpesy v zvýšenej miere."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač