Univerzity budú opäť pretekať na osemvesliciach na Dunaji

09. 04. 2014
Historické preteky Univerzitná regata Bratislava sa stávajú tradíciou – druhý ročník sa uskutoční 3. mája 2014 na Námestí M. R. Štefánika pri nákupnom centre Eurovea.

Kým slovenské univerzity tradíciu ešte len budujú, vo Veľkej Británii sa tento víkend uskutočnili preteky medzi Oxfordom a Cambridgeom už po 160. raz!

Preteky osemveslíc s posádkami študentov a zamestnancov troch  najväčších bratislavských univerzít – Univerzity Komenského, Slovenskej technickej univerzity a Ekonomickej univerzity prilákali minulý rok množstvo Bratislavčanov.

Víťazom prvého ročníka sa stala posádka Univerzity Komenského. Obháji prvenstvo aj tento rok? Alebo sa tento raz presadí favorizovaná posádka zo Slovenskej technickej univerzity? Či prekvapí novou silnou zostavou Ekonomická univerzita?

Odpoveď sa dozvedia diváci, ktorí prídu povzbudiť posádky počas druhého ročníka podujatia  v sobotu 3. mája 2014 na námestie pri centre Eurovea.  

Posádky Univerzitnej regaty odštartujú o 15.00 h poniže Devína, aby mali lode na rýchlej rieke dosť času „zrovnať sa“ na spoločný štart.  Ich súboj budú môcť diváci sledovať na obrazovke pri Eurovei vďaka kamerám na sprievodnej lodi a na reštaurácii UFO na Novom Moste. Napínavé finále bude možné najlepšie pozorovať naživo z brehu Dunaja pri Eurovei.

„Pevne verím, že minuloročná víťazná trofej, ktorá je putovnou výhrou, zostane i naďalej na svojom čestnom mieste u nás na univerzite,“ povedal Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

 „Keďže minulý ročník bol prvým ročníkom pretekov, je správne, že vyhrala najväčšia slovenská univerzita – Univerzita Komenského. Tento rok však posádka Slovenskej technickej univerzity  urobí všetko preto, aby získala trofej víťaza,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.

Univerzitná regata 2014 sa rovnako ako minulý rok koná pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.  

Okrem pretekov osemveslíc na Dunaji si študentské družstvá aj tejto rok zmerajú sily vo veslovaní na trenažéroch  - v Malej regate a pribudnú zápasy v minifutbale. Do týchto súbojov sa zapoja aj tímy z ďalších bratislavských vysokých škôl: Vysokej školy výtvarných umení, Vysokej školy múzických umení, Slovenskej zdravotníckej univerzity, Akadémie policajného zboru, Paneurópskej vysokej školy a Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave.

Súboje študentov na veslárskych trenažéroch sa začnú na Námestí M. R. Štefánika už dopoludnia. Rovnako aj zápasy minifutbalových družstiev na ŠD Mladá Garda.

Od 13.00 h sa na Námestí M. R. Štefánika začne kultúrny program škôl. Predstavia sa vysokoškolské súbory Technik Slovenskej technickej univerzity, Gymnik Univerzity Komenského a Ekonóm Ekonomickej univerzity. Tanečné predstavenie chystá opäť aj Vysoká škola múzických umení. A do programu sa zapoja aj ďalšie vysoké školy.

O 16.00 h si najrýchlejšia posádka Univerzitnej regaty prevezme víťaznú trofej - putovný pohár s motívom Bratislavy a osemveslice od akademického sochára Milana Lukáča z Fakulty architektúry STU.  Po Veľkej regate si ceny prevezmú aj víťazi Malej regaty a minifutbalisti. 

V týchto dňoch až do 20. apríla sa už môžu študentské tímy prihlasovať na stránke www.univerzitna-regata.sk do Malej regaty a minifutbalu.

...................

 Fakty o regate

 

- regata znamená preteky lodí, v tomto prípade preteky osemveslíc na Dunaji - ako regata boli prvý raz označené preteky lodí v Benátkach v 13. storočí - osemveslica je dlhá 18,5 metra, váži 92 kg, s posádkou a veslami sa váha blíži k jednej tone! - pretekári na osemveslici urobia asi 36 až 40 záberov za minútu, je to rýchlosť a sila, ktorá by dokázala za loďou utiahnuť aj vodného lyžiara - v anglofónnych krajinách je veslovanie univerzitným športom číslo 1, známe sú preteky univerzít Oxford a Cambridge na rieke Temža, kde viac víťazstiev má zatiaľ na konte posádka z Cambridge

- tento rok 6. apríla 2014 budú Oxford a Cambridge súťažiť už po 160. raz!

- na Slovensku vznikali prvé veslárske kluby na konci 19. storočia  práve v Bratislave, z tohto obdobia pochádzajú aj prvé zmienky o pretekoch na Dunaji, preteky osemveslíc na tejto rieke usporadúva aj Slovenský veslársky zväz.

 ........................

Kontakty pre médiá:

Andrea Settey Hajdúchová manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita tel.: +421 917 669205

 Andrea Földváryová vedúca Oddelenia vzťahov s verejnosťou, Univerzita Komenského v Bratislave email: andrea.foldvaryova@rec.uniba.sk tel.: +421 910 901 205

web: www.uniba.sk

 (AO)

Kľúčové slová:
vysoké školy, súťaže

Tlač