Veľká súťaž pre učiteľov pokračuje

15. 04. 2014

Sme veľmi radi,  že môžeme uverejniť meno 4. výherkyne Veľkej súťaže pre učiteľov.

RNDr. Ľubomíra Macháčová( ZŠ Kežmarská 28, Košice)

Pre učiteľov, ktorí chcú objavovať svet s portálom Planéta vedomostí ponúkame ďalšiu atraktívnu cenu. Miláno...

Ekonomický motor Talianska, mekka svetovej módy, druhé najväčšie mesto Talianska. Nachádza sa na severe krajiny v oblasti Lombardia.

Pamiatky Milánsky dóm (tal. Duomo) – nachádza sa na Piazza del Duomo. Je druhou najväčšou katedrálou v Taliansku. Začali ju stavať v roku 1386 a dokončená bola až o päťsto rokov neskôr. Pýši sa najväčšími slnečnými hodinami na svete a najväčším počtom mramorových sôch. Sforzovský hrad (tal. Castello Sforzesco) –  veľká hradná pevnosť postavená v rokoch 1360 – 1370 na obranu mesta. Okolo hradu sa nachádzajú priekopy s padacími mostmi. V súčasnosti sa tu nachádza galéria a múzeum. Medzi najvýznamnejšie exponáty patrí mramorová socha Pieta Rondanini Michelangela Buonarottiho či rukopis Leonarda da Vinciho Codex Trivulzianus. Kostol Panny Márie milostí (tal. Chiesa di Santa Maria delle Grazie) – kostol a kláštor rádu dominikánov v Miláne je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. V severnej časti refektáru (jedálne) sa nachádza nástenná maľba Leonarda da Vinciho Posledná večera. La Scala –  táto operná scéna bola v roku 1778 otvorená ako kráľovské divadlo. Má kapacitu až 3000 návštevníkov. V La Scale sa odohralo množstvo premiér opier Giuseppe Verdiho, čo len podčiarkuje jej svetové renomé. Výstižné sú aj Stendhalove slová z roku 1916: „Nič väčšie, nádhernejšie, dojemnejšie a modernejšie som si ani nedokázal predstaviť. Jedinou nevýhodou je, že sa mi už v žiadnej inej opere nebude páčiť.“

Parky Miláno je taktiež bohaté na parky. Priamo v centre mesta sa nachádza park v štýle anglickej záhrady Parco Sempione obklopujúci Sforzovský hrad. Pre odpočinok od mestského zhonu je ako stvorený. Ďalší z obľúbených parkov je Giardini Pubblici Indro Montanelli nachádzajúci sa pri Prírodovednom múzeu.


Galérie Výtvarné umenie očarí návštevníkov v galérii Pinacoteca di Brera. Nachádzajú sa tu zbierky slávnych umelcov ako Tiziano, Raffael alebo Rubens. Ďalšia známa galéria v meste je Pinacoteca Ambrosiana, ktorá sídli spoločne s knižnicou pod názvom Biblioteca Ambrosiana v Pallazo dell´Ambrosia.


Svetová móda Spoznajte mesto, ktoré je považované za taliansku mekku módy, v ktorej svoju kariéru začali zakladatelia značiek Armani, Prada, Dolce & Gabbana, Ferré či Versace. Pravidelne sa tu konajú módne prehliadky pod názvom Milan Fashion Week.


Šport V Miláne pôsobia dva futbalové kluby –  AC Milano a FC Internazionale Milano, ktoré si fanúšikovia môžu vychutnať na domácom štadióne San Siro. Nechajte sa pozvať do Milána – svetovej metropoly módy, hudby, umenia a športu.

Stačí splniť tieto podmienky:
• získajte prístup na portáli planetavedomosti.iedu.sk,

• zúčastnite sa odborného metodického školenia k digitálnemu obsahu Planéta vedomostí alebo didaktickej dielne ako nadstavbe týchto školení,

• buďte aktívni a vytvárajte s týmto obsahom úlohy pre žiakov alebo TUUL-y pre ostatných učiteľov. Každý aktívny pedagóg môže získať víkendový letecký zájazd do jednej z 12 metropol Európy (každý mesiac navštívime inú metropolu), letnú dovolenku v Chorvátsku, alebo 5 – dňový pobyt v New Yorku.


Všetky informácie o súťaži nájdete na portáli planetavedomosti.iedu.sk, alebo na Facebooku. Pre zriadenie prístupu na portál Planéta vedomostí kontaktujte Centrum podpory používateľov Dátového centra rezortu školstva na telefónnom čísle 0800 138 033, prípadne e-mailom na digipedia@iedu.sk.

Zdroj:

sekcia informatiky

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

(MI)

Tlač