Vtáky prezimujú aj doma

02. 04. 2014

(01.04.2014: Televízna stanica STV 1: Správy RTVS: 19.00: por. 20/23: HUCÁKOVÁ Monika)

Moderátor: "Operenci majú svoj deň. Okrem toho, že si ľudia dnes robia žarty, tak jednou z tém odborníkov je aj to, ako meniace sa počasie ovplyvňuje sťahovavé vtáctvo. Faktom je, že túto zimu od nás niektoré vtáky vôbec neodleteli a tie, ktoré k nám prilietavajú na zimu zo severu, tu ani neboli."

Monika HUCÁKOVÁ, redaktorka: "Migrácia zaraďuje vtákov medzi najúspešnejšie živočíchy na svete. Extrémne výkyvy teplôt však predpovedajú, že sa už možno nebudú musieť sťahovať. Napríklad červienka. Je to typický sťahovavý vták, no podľa výpočtov ornitológov túto zimu niektoré zo Slovenska ani neodleteli."

Anton KRIŠTÍN, ornitológ zo SAV: "Červienky viac zostávajú v takejto miernej zime a dá sa očakávať, že keď ja už budem veľmi starý a vy budete taká ako ja, tak že tieto červienky budú už u nás zimovať."

Miroslav SANIGA, prírodovedec: "Ja napríklad čo si robím záznamy, tak červienka priletela o tri týždne skôr, bocian čierny do nášho regiónu o dva týždne skôr. Keď to porovnávame s vlaňajškom, o takomto čase ešte u nás bolo meter a pol snehu a teraz je všetko také, že môžu prísť už aj lastovičky."

M. HUCÁKOVÁ: "A prvé už aj prišli."

M. SANIGA: "Dneska som sa spýtal detí, že ktorý vták robí jar. Tak mi povedali všetci, že lastovička nie. Jar robí bocian a leto robí lastovička."

M. HUCÁKOVÁ: "Odborníci varujú, že v ekosystéme môže nastať kolaps. Hmyz rýchlejšie reaguje na otepľovanie. Kým vrchol sezóny hmyzu už u nás bol, niektoré vtáky zatiaľ neprileteli. Keď sa vrátia, potravinová ponuka im už nemusí stačiť."

M. SANIGA: "Premávka hlavná začne teraz, budú prilietať sem mucháriky, krutohlavy, dutky, sláviky a tie posledné priletia až niekedy v máji. Tie vtáky hmyzožravé sa môže stať, že vlastne nezastihnú húsenice, nezastihnú niektoré skupiny hmyzu, ktoré normálne by boli v máji a teraz tým, že nemáme poriadna zimu, budú už napríklad v apríli alebo v marci."

M. HUCÁKOVÁ: "Monika HUCÁKOVÁ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(AO)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač