Vznikne 13 vedeckých parkov

28. 04. 2014

(27. 04. 2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/16; ŠIVÁK Jozef)

Jozef DÚBRAVSKÝ, moderátor: „Na Slovensku začali stavať trinásť vedeckých parkov za takmer pol miliardy eur. Zaplatí ich Európska únia a štát. Nové vedecké laboratória majú naštartovať stagnujúci výskum v oblasti zdravotníctva či technológií."

Jozef ŠIVÁK, redaktor: „V Košiciach, Martine, Žiline, Nitre a v Bratislave už začali stavať trinásť špičkových laboratórií za milióny eur. Cena každého takého vedeckého parku je iná. Ten najdrahší za viac ako 42 miliónov eur bude stáť v hlavnom meste. Spravovať ho bude Slovenská technická univerzita. Vedci budú vyvíjať iónové a plazmové technológie."

Dušan ČAPLOVIČ (Smer SD), minister školstva, vedy, výskumu a športu: „Sú tu pripravení ľudia. Máme veľa ľudí aj v zahraničí, keď sa im vytvoria podmienky na Slovensku, tak si myslíme, že so svojimi vedomosťami prídu aj na Slovensko a budú realizovať projekty."

J. ŠIVÁK: „Európska únia preplatí 85 percent nákladov na výstavbu každého vedeckého parku. Ostatné výdavky budú hradené zo štátneho rozpočtu univerzitami, ktoré budú laboratória spravovať."

Jaromír PASTOREK, predseda Slovenskej akadémie vied: „Je to zhruba pri 54 vedeckých pracovníkov, tá podmienka Európskej únie je taká, že musíte mať prihlásených viac ako sto, tam budú byť 50 percentná úspešnosť minimálne."

J. ŠIVÁK: „Technická univerzita v Košiciach bude vyvíjať informačné a komunikačné technológie. V Nitre budú skúmať poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Všetci tak hovoria o veľkej príležitosti pre vedcov, ale aj o tom, že budú pracovať v podmienkach, aké majú ich zahraniční kolegovia. Súčasťou parkov sú totiž aj špičkové prístroje za milióny eur."

J. PASTOREK: „Tieto tri podmienky, ak naplníme, tak sa neobávame o budúcnosť slovenskej vedy."

J. ŠIVÁK: „V jednom z bratislavských laboratórií budú skúmať nádorové ochorenia, cukrovku či obezitu. Zároveň toto pracovisko plánuje spolupracovať s nemocnicou, ktorá má vyrásť v jeho blízkosti."

Richard IMRICH, Slovenská akadémia vied: „Dáme dokopy asi najviac výskumníkov v biomedicíne pod jednu strechu a dáme im adekvátne podmienky, ktoré sú porovnateľné s hociktorým špičkovým centrom v Európe či v Južnej Amerike."

J. ŠIVÁK: „Ako napokon bude vyzerať trinásť vedeckých parkov a aké výsledky budú dosahovať naši vedci, príde skontrolovať Európska komisia v roku 2015."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (obsah relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedecké parky

Tlač