Zmeny klímy u nás sa prejavujú aj zvýšeným počtom kliešťov a ich skorším nástupom

02. 04. 2014

(31. 03. 2014; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12.00; por. 8/14; BÉREŠ Peter)


Martin URAM, moderátor: „Za ostatné desaťročia možno aj na Slovensku sledovať zmeny klímy. Stúpa priemerná teplota vzduchu, viac prší v horských oblastiach a juh krajiny trpí nedostatkom zrážok. Okrem iných problémov, klimatická zmena zlepšuje aj podmienky pre šírenie nebezpečných parazitov. A to aj v horských oblastiach, kde sa doteraz nevyskytovali."

Peter BÉREŠ, redaktor: „Napríklad kliešte. Tie sa presúvajú do severnejších oblastí, vyšších nadmorských výšok, je ich čoraz viac prinášajú nové choroby, ktorých počet u nás stále rastie. Nebezpečné sú najmä kliešť obyčajný a pijak lužný. Riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied Branislav PEŤKO."

Branislav PEŤKO: „Sa nám šíria kliešte, najmä tie, ktoré prenášajú kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu do vyšších horských oblastí. Dnes už ich máme niekde vo výške 1 000, 1 200 metrov, čo sú tatranské rekreačné parky."

P. BÉREŠ: „Vďaka veľmi teplej zime sa kliešťová sezóna začala oveľa skôr než bežne."

B. PEŤKO: „Nástup týchto kliešťov, ktorý bežne nastupuje niekedy v marci, apríli, už začal vo februári. A teda môžeme očakávať, že hlavný vrchol kliešťovej sezóny, ktorý býva v apríli, máji, sa posunie už na marec, apríl."

P. BÉREŠ: „V ostatných rokoch pritom kliešte výrazne pribúdajú aj v prostredí väčších miest. Novou hrozbou (...) u nás prenášajú chorobu, ktorú prenášajú parazitujúce vlasovce. Dilofilariózu. Komáre prenášajú larvy týchto červov, a to najmä na psy ale aj na človeka. Vedecká pracovníčka Parazitologického ústavu Zuzana HORNÍKOVÁ."

Zuzana HORNÍKOVÁ: „Výskyt tejto choroby potvrdili už aj v Tatrách, čo znamená, že už aj tam v tatranskej lokalite, sú ekologické podmienky vhodné na prežívanie komára a zároveň parazita v ňom a na vývin toho parazita v týchto podmienkach. Takže u nás na Slovensku všade."

P. BÉREŠ: „Ochorenia, prenášané parazitmi, sa u nás vyskytujú od februára do novembra. Čoraz dôležitejšia je tak prevencia. Ladislav VIRÁG z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Košiciach."

Ladislav VIRÁG: „Všetci, aby sa v riziku možnej nákazy kliešťovej meningoencefalitídy majú možnosť sa zaočkovať, čim zabránia tomu, aby toto ochorenie mohlo vzniknúť. Ak už vznikne, tak samozrejme je potrebné, aby pacienti čím skôr vyhľadali lekársku pomoc. Predovšetkým tam, kde teploty sú spojené s bolesťou hlavy, so zvracaním, svetloplachosťou a stuhnutosťou šije."
P. BÉREŠ: „Peter BÉREŠ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy, zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač