Autá budúcnosti

19. 05. 2014

(18. 5. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/28; Marek Gudiak, Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Chceli by ste vedieť, ako budú vyzerať autá v budúcnosti? Poznáme odpoveď. Mladí vývojári, konštruktéri a strojári sa stretli v holandskom Rotterdame. Svoje vízie preniesli aj do reality a predstavili okolo dvesto monopostov budúcnosti. Súťažia o titul najúspornejšie auto planéty."

Marek Gudiak, redaktor: „Týmto pretekárom nejde o čas, ani o rýchlosť. V prvom rade si strážia svoju spotrebu na ekomaratóne. Je totiž o tom, kto prejde na liter paliva najviac kilometrov. Strojári zo stredných a vysokých škôl, ale aj automobiloví nadšenci z celej Európy a blízkeho okolia títo ľudia jednoducho veria, že automobilky ešte nepovedali posledné slovo a v budúcnosti sa bude podľa nich jazdiť oveľa efektívnejšie."

Petr Šindler, organizátor Shell Eco marathonu (preklad z češtiny): „Mnoho technických riešení, ktoré sa objavujú pri závodoch, tak si univerzity nechávajú patentovať. A veríme, že do budúcna nájdu uplatnenie v automobilovom priemysle."

Mark Aengevaeren, holandská univerzita Heerlen: „3D tlačiareň je technológia budúcnosti. My sme si na nej vytlačili celé auto. Toto je napríklad spätné zrkadlo, svetlo a blinker. Zatiaľ je to v začiatkoch, no využitie 3D tlače bude stále rásť."

Matúš Grznaj, Strojnícka fakulta STU: „Použili sme ešte 3D tlačiareň na to, aby sme si vytvorili koleso, ktoré je hlavnou súčasťou pohonu. Je to táto súčiastka, ktorú vidíme tu za týmto priesvitným kolesom."

Tomáš Milesich, Strojnícka fakulta STU: „My si nanášame ten materiál, kdežto pri trieskovom obrábaní uberáte ten materiál, takže je to ekologickejšie, že šetríte materiál vlastne."

Marek Gudiak: „Technológie budúcnosti sú asi najbližšie tomuto tímu z Francúzska. S týmto autom dokázali stanoviť takzvaný absolútny rekord, kedy na liter benzínu prešli neuveriteľných 3 771 kilometrov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
strojárstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač