Bude hadí jed liečiť rakovinu?

05. 05. 2014

(02. 05. 2014; Televízna stanica STV 2; Správy RTVS z regiónov; 17:30; por. 2/10; Zdeno Zubák/Stanislav Lažo)

Stanislav Lažo, moderátor RTVS: „Má iba 25 rokov, študuje na Lekárskej fakulte v Košiciach a už o ňom vedia najprestížnejší odborníci sveta v oblasti medicíny. Hovoríme o Štefanovi Tóthovi. Práve on sa pustil do výskumu, ktorým chce dokázať, že rakovinu mozgových buniek možno budeme v budúcnosti liečiť hadím jedom. Prvé výsledky sa už dostavili."

Zdeno Zubák, redaktor RTVS: „Hadí jed dokáže zabiť ľudský organizmus. Jeho výťažky by však podľa mladého vedca z Košíc mohli v budúcnosti liečiť rakovinu mozgu. Získať hadí jed a následne z neho oddeliť potrebné množstvo extraktu, ktoré sa použije na vedecké skúmanie, je prakticky nemožné. Testujú sa však chemické náhrady jednej zo zložiek hadieho jedu a práve tie boli použité vo výskume na rakovinových bunkách."

Štefan Tóth, študent Lek. fakulty UPJŠ Košice: „Na bunkách bolo zistené, že daná látka, daný extrakt z exotického hadieho jedu pôsobí spomalenie a zastavenie ich rastu a pôsobí ich zánik, zahubí ich."

Zdeno Zubák: „Rakovina mozgových buniek je jedným z najčastejších onkologických ochorení u malých detí. Liečba by im mohla pomôcť aj v terminálnych štádiách ochorenia."

Štefan Tóth: „Niekedy nemusia byť operovateľné, alebo komplikované, rôzne komplikácie môžu nastať a môžu končiť smrťou pacienta."

Zdeno Zubák: „Celý výskum je ešte iba v počiatočnom štádiu. Nasledovať bude testovanie na zvieratách a až po pozitívnych výsledkoch sa pristúpi k testovaniu na ľuďoch, čo môže trvať aj 10 rokov. Mladý vedec má za sebou aj ďalší objav. Výťažok z huby má podľa neho pomáhať pri transplantácii tenkého čreva."

Štefan Tóth: „Táto liečba by mohla nájsť uplatnenie v konečných štádiách rôznych ochorení tenkého čreva, keď už tradičné metódy liečebné zlyhali a musíme pristúpiť k jeho transplantácii."

Zdeno Zubák: „V praxi sa už využíva výskum extraktu z huby pri liečbe poškodených tkanív pri infarktoch."

Štefan Tóth: „Na zvieratách sme využili model poškodenia tenkého čreva, pri ktorých bolo dokázané, že daná látka znižuje poškodenie."

Zdeno Zubák: „Je potrebný ešte rad testovaní na zvieratách. Výskum na zvieratách by mohol Štefan ukončiť do 2 rokov a po získaní množstva povolení by mohlo prísť na rad testovanie na ľuďoch. Zdeno Zubák, RTVS."

Súvisiaci článok vo VK: Študent Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach získal Cenu Hospodárskych novín

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MI)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač