Ľadovce sa topia rýchlejšie

15. 05. 2014

(13.05.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 23/26; Alexandra Kazlovová / Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: "Ľadovce v Antarktíde sa roztápajú rýchlejšie ako vedci predpokladali. Počas nasledujúcich niekoľkých storočí by preto mohli stúpnuť hladiny oceánov aj o niekoľko metrov. To by pre mnohé pobrežné krajiny znamenalo katastrofu. Roztápanie sa podľa vedcov zastaviť už nedá, môže sa len spomaliť."

Alexandra Kazlovová, redaktorka: "Šesť ľadovcov podmývajú teplejšie prúdy ako je tamojšia teplota vody. V dôsledku toho sa posúvajú hlboko do Amundsenovho mora. Podľa najnovších štúdií sa dva z ľadovcov zosunuli o tridsaťsedem kilometrov."

Eric Rignot, autor štúdie: "V tejto chvíli je len otázkou času, kedy sa ľadovec úplne stratí v mori."

Alexandra Kazlovová: "V nasledujúcich storočiach by preto mohli stúpnuť hladiny oceánov. Prognózy sú podľa vedcov horšie ako predpokladali. Z najnovších družicových meraní vypočítali, že hladiny vôd by sa zdvihli o jeden až tri metre. Ak by sa roztopila celá ľadová pokrývka, oceány by stúpli o päť metrov. Najviac ohrozené by boli malé strovy a pobrežné oblasti, ktoré by mohli prakticky zaniknúť."

Tom Wagner, vedec NASA: "Zistili sme, že to, čo sa javí ako najslabšia časť Antarktídy, sa v skutočnosti začína potápať do mora. A nedá sa to zastaviť."

Alexandra Kazlovová: "Otepľovanie vody v okolí Antarktídy spôsobili na deväťdesiatpäť percent ľudské aktivity, medzi nimi aj spaľovanie fosílnych palív. Zníženie emisií by roztápanie ľadovcov podľa odborníkov už zastaviť nedokázalo, mohlo by však celý proces spomaliť."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(AO)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač