Na elektromobile po Európe

28. 05. 2014

V tomto roku sa uskutoční už 4. ročník medzinárodných pretekov vozidiel na elektrický pohon – Wave.

Do celosvetového podujatia sa prihlásilo 80 tímov zo 14 krajín. Najviac posádok je z nemecky hovoriacich krajín. Po prvýkrát sa pretekov zúčastní aj tím zo Slovenska pod vedením Adriána Krajňáka.

Preteky budú odštartované 31. 5. 2014 v nemeckom Stuttgarte. Celá trasa meria približne 1700 kilometrov a je rozdelená na 45 etáp. Súťažiaci zavítajú každý deň do iného európskeho mesta. Celé preteky budú trvať 10 dní a skončia sa v Luzerne vo Švajčiarsku. Úlohou každej posádky je pomocou GPS sa dostať z bodu A do bodu B a nájsť si pri tom čas na nabitie batérie vozidla, uviedol kapitán slovenského tímu Adrián Krajňák.

Cieľom akcie je predstaviť verejnosti elektromobil ako dopravný prostriedok 21. storočia, ktoré bude využiteľné aj v mimo mestského prostredia.

Súťaže sa môže zúčastniť každý účastník s elektromobilom. Slovenskému tímu pod vedením Adriána Krajňáka, ktorý je aj predsedom Občianskeho združenia Next Opportunity for the World zapožičala elektromobil spoločnosť ZSE.

Pokus o zápis do knihy rekordov

Tohtoročné preteky bude sprevádzať aj pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov v počte 350 až 400 elektromobilov rôzneho typu idúcich v jednej kolóne za sebou, tvoriac tak až 4 kilometre dlhého hada.

Slovenská posádka odišla do Stuttgartu už v nedeľu. Dojazd elektrického modelu Peugeot iOn na jedno nabitie je približne 120 km. Posádka si naplánovala do Nemecka šesť až sedem zastávok.

 
 
 
Zdroj: energia.sk

 

(JN)

Kľúčové slová:
elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy, strojárstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač