Najkrajšie knihy Slovenska 2013

09. 05. 2014

(06.05.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 29/30; Patrícia Pružinská / Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Dvadsaťštyri najpôsobivejších titulov, ktoré vlani obohatili knižný trh na Slovensku, ocenili ako najkrajšie knihy roku 2013. Odborníci hodnotili odbornú a krásnu literatúru, učebnice, obrazové publikácie, aj detské knihy. Súťaž kníh má za sebou už dvadsiaty druhý ročník."

Patrícia Pružinská, redaktorka: "Za vynikajúce ilustrácie si jednu zo šiestich hlavných cien odniesla Veronika Holecová. Hlbokomorské rozprávky sú prvou knihou, ktorú ilustrovala."

Veronika Holecová, ilustrátorka: "Neviem, či som mala nejakú túžbu veľmi upútavať a zaujať. Robila som to tak, aby som z toho mala aj ja radosť a robila som to v spolupráci s vynikajúcou grafickou dizajnérkou Maťou Rozinajovou. A keby tam nebolo tej spolupráce, tak by to asi nevyzeralo tak ako to dopadlo."

Patrícia Pružinská: "Odborná porota vybrala zo stodvanástich prihlásených titulov. Hodnotila technickú kvalitu a vizuálnu stránku."

Juraj Martiška, predseda poroty: "Skôr by som povedal, že ten trend v tej ilustrácii sa hýbe k tým iným technikám, že skôr sa prejavuje taký ten počítačový, nechcem to nazvať boom, lebo to neni boom ako posledných rokov, ale nahrádza sa vlastne klasický linoryt, klasický drevorez sa vlastne nahrádza tými počítačovými technikami."

Patrícia Pružinská: "Kolekciu najkrajších kníh Slovenska tvorí dvadsaťštyri titulov. Až päť z nich vyšlo z vydavateľstva Slovart. Aj titul Môj dedko Rýchly šíp, ktorý získal cenu Bibiany za najkrajšiu detskú knihu."

Juraj Heger, riaditeľ vydavateľstva Slovart: "Môj dedko Rýchly šíp je kniha, ktorá je zaujímavá tým, že je na jednej strane veľmi klasická a do istej miery taká skoro až retro, by som povedal, a súčasne veľmi moderná. A aj grafickými technikami a polygrafickým prístupom, grafickou úpravou si myslím, že znesie tie najprísnejšie kritériá."

Patrícia Pružinská: "Ocenené knihy budú reprezentovať Slovensko na knižných veľtrhoch v zahraničí a do ôsmeho júna ich bude vystavovať bratislavská Bibiana."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(AO)

Kľúčové slová:
vedy o kultúre a umení, popularizácia vedy a techniky, vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač