Vedci bojujú s novým smrteľným vírusom MERS, zabil už 150 ľudí

16. 05. 2014

(14. 5. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18.18; por. 2/4; Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „Za dva roky 500 nakazených, 150 z toho nákaze podľahlo. Taká je zatiaľ bilancia nového smrtiaceho vírusu, ktorý dostal označenie MERS. Ide o skrátenú formu názvu blízkovýchodný respiračný syndróm a za krajinu pôvodu, alebo miesto prvého výskytu sa označuje Saudská Arábia. Svoje obete a nositeľov však má už nielen v Ázii, ale aj v Európe a Spojených štátoch. Tam aktuálne odborníci testujú dva nové prípady. V Ženeve dnes dokonca krízovo zasadli odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie. Len za minulý mesiac totižto zaregistrovali 330 nových prípadov, z ktorých 59 ľudí vírusu podľahlo. Zatiaľ naň neexistujú lieky. Máme sa obávať aj u nás na Slovensku? Na vírus sa teraz pozrieme s virológom Slovenskej akadémie vied profesorom Fedorom Čiamporom. Pekný deň, pán profesor."

Fedor Čiampor, virológ Slovenskej akadémie vied, (telefonát): „Dobrý deň prajem."

Jaroslav Barborák: „Odborníci príznaky nového vírusu MERS popisujú ako pri chrípke, čiže horúčky a respiračné problémy, avšak MERS sa potom púšťa do obličiek, čo zvykne byť nezvratné a ľudia umierajú. Prečo je tento nový vírus taký devastačný?"

Fedor Čiampor: „Coronavírusy ľudí sú známe asi od 60-tych rokov minulého storočia a vírus SARS sa objavil v roku 2002. Coronavírusy obyčajne u ľudí spôsobujú ľahké príznaky horných ciest dýchacích. A vírus SARS, ktorý začal zabíjať ľudí, je pravdepodobne rekombinantný, alebo mutačne zmenený vírus pôvodne... teda skupiny ľahkých coronavírusov ľudí..."

Jaroslav Barborák: „Čiže naznačujete príbuznosť, hej, SARS a MERS?"

Fedor Čiampor: „SARS je príbuzný coronavírusom u ľudí, ktorý tu cirkuloval už vyše 60, 70 rokov."

Jaroslav Barborák: „Pán profesor, ak hovoríte coronavírus, čo to znamená?"

Fedor Čiampor: „Coronavírus, to je najväčší vírus, ktorý obsahuje ribonukleovú kyselinu RNA, a corona dostal názov podľa toho, že bol objavený v elektrónovom mikroskope, a okolo membrány tejto vírusovej sú také drobné výbežky, ktoré vytvárajú takú corónu, má okolo akúsi korunu, okolo seba."

Jaroslav Barborák: „Hovoríme a spomínali sme, za dva roky 500 prípadov a 150 obetí, teda úmrtnosť obrovská, okolo 30 percent. Ebola, SARS, vtáčia chrípka, hemoragická horúčka, kam možno z toho pohľadu zaradiť tento vírus?"

Fedor Čiampor: „No, tento vírus možno zaradiť z tohto pohľadu medzi tie nebezpečne rýchlo sa šíriace vírusy. U tohto vírusu MERS sa predpokladá, že pravdepodobne patrí medzi coronavírusy dobytka, alebo nejakých iných domácich zvierat, ktorý infikovať ťavy, teraz sa vyšetruje veľké množstvo tiav, a mohol preniesť na ľudí konzumáciou ťavieho mäsa, tak ako sa SARS preniesol konzumáciou mäsa cibetiek. Tým pádom, že zmení hostiteľa, zmení aj svoje vlastnosti, a mohol získať celkom iné vlastnosti, pretože zápaly obličiek u coronavírusov neboli známe, tým je veľmi nebezpečný až fatálny."

Jaroslav Barborák: „Vzduch, voda, cestovanie – to všetko mali byť cesty, ako sa tento vírus šíri. Ako sa teda chrániť?"

Fedor Čiampor: „Pravdepodobne tí, ktorí cestovali do Saudskej Arábie, do Spojených štátov amerických, boli v inkubačnej dobe, u jedného sa to objavilo ako také chrípkové ochorenie už v lietadle, tam pravdepodobne sa nakazil kvapôčkovou cestou od nejakého chorého, ktorý ešte nemal príznaky. Chrániť sa je veľmi ťažko, pretože nevieme do určitej doby, kým neprepukne nákaza, kým človek nie je izolovaný, tak nevieme absolútne odhadnúť, že bude chorý, a tie začiatočné príznaky, ktoré tu podobné chrípke ako u množstva iných vírusových ochorení, sťažujú situáciu, ale za chvíľu to de facto bude len nejaká drobná chrípka. Dôležitá je hygiena, pretože okrem kvapôčkovej infekcie sa šíri aj v nedostatočnej hygiene, výlučkami, najmä stolicou, no a v Saudskej Arábii sa možno nakaziť z chorého človeka, alebo od kýchajúcich a prskajúcich tiav, ak už sa potvrdí teda, že ten vírus sa nachádza na ťavách."

Jaroslav Barborák: „Čiže vy možno radíte necestovať do týchto krajín?"

Fedor Čiampor: „Ja radím sa vyhýbať, a ak cestovať, tak pohybovať sa len v prostredí, kde sa nenachádza množstvo ľudí, čiže nie je koncentrácia nejakých turistických výletov na ťavách, zdržovať sa len v prostredí, ktoré je hygienicky čisté."

Jaroslav Barborák: „Najskôr sa všetci pacienti týmto vírusom MERS nakazili v šiestich krajinách Arabského polostrova, či v ich blízkosti, už tu máme tie spomínané dva prípady dovezené v Spojených štátoch amerických, je teda len otázkou času, kedy sa tento vírus rozšíri aj do ďalších oblastí podľa vás?"

Fedor Čiampor: „Pozrite sa, SARS je tiež coronavírus a rozšíril sa pôvodne z Číny v roku 2002, a šíril sa ohromne rýchlo, pretože všetky kvapôčkové infekcie sa šíria veľmi rýchlo a začínajú nevýraznými príznakmi chrípkového ochorenia, čomu ľudia neprikladajú žiadnu dôležitosť. Takže je možné pri dnešných cestách, komunikácii, rýchlosti prepravy, že tento vírus sa dostane aj do iných krajín chorými ľuďmi, ktorí v týchto krajinách sa nachádzali a v inkubačnej dobe cestovali domov."

Jaroslav Barborák: „Sú podľa vás na mieste nejaké mimoriadne celosvetové opatrenia? Ako sme spomínali už v úvode, dnes kvôli tomu coronavírusu MERS v Ženeve dokonca krízovo zasadli odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie a už aj vieme záver. MERS podľa nich nepredstavuje stav núdze pre svetové zdravie."

Fedor Čiampor: „Áno, ja si myslím, že to je správne odhadnutie. Kvôli SARS u sa robili zvláštne opatrenia, dokonca Slovensko zriadilo vtedy na letisku zvláštnu takú miestnosť izolačnú, ktorú sme ale nepoužili nikdy, pretože nikto taký k nám nepricestoval, ale ostražitý treba byť, a hlavne teda ľudia, ktorí prichádzajú z týchto krajín a majú také príznaky, že cítia také nejaké začínajúce chrípkové ochorenie, by nemali sa pohybovať inde než rovno k lekárovi a byť izolovaný. To je jediná ochrana, ktorou sa môže zabrániť rozšíreniu."

Jaroslav Barborák: „Nový vírus MERS a virológ profesor Fedor Čiampor. Ďakujem veľmi pekne za váš čas."

Fedor Čiampor: „Veľmi rád. Dovidenia."

Jaroslav Barborák: „U nás sme zatiaľ prípad ochorenia na vírus MERS podľa Úradu verejného zdravotníctva nezaznamenali. Čo ale v prípade, že by sa vyskytol? Reaguje Lenka Skalická, hovorkyňa úradu."

Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva, (telefonát): „Pacienta s takýmto ochorením je potrebné izolovať v zdravotníckom zariadení tak, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia na zdravotnícky personál, ostatných pacientov a návštevy v zdravotníckom zariadení. Prevencia šírenia ochorenia spočíva v prísnom používaní osobných ochranných pracovných pomôcok u zdravotníckeho personálu vrátane rúšok. Pri podozrení na závažné respiračné ochorenie po návrate z krajín Arabského polostrova sa odporúča ihneď kontaktovať svojho lekára. Každý prípad MERS podlieha hláseniu. Úrad verejného zdravotníctva by takýto prípad hlásil Systémom rýchleho varovania reakcie do Európskeho centra pre prevenciu prenosných ochorení, ako aj Svetovej zdravotníckej organizácii, ktorá monitoruje toto ochorenie na európskej i globálnej úrovni."

Jaroslav Barborák: „Konštatuje Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač