Zbrojársky priemysel stavil na spoluprácu

16. 05. 2014

(15. 5. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 17/21; Timea Cimermanová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Slovenský zbrojársky priemysel si chce opäť vydobyť pozície na trhu, ktoré kedysi stratil. Po takmer štvrťstoročí vzniká niekoľko spoločných projektov, na ktorých sa podieľame spolu s českými firmami. Obe krajiny očakávajú, že s nimi uspejeme aj v zahraničí."

Timea Cimermanová, redaktorka: „Stagnácia slovenského zbrojárstva nastala v okamihu, keď sa rozpadol socialistický blok. Vyrábali sme ťažkú techniku a zbrane, tie však zo dňa na deň stratili zahraničného odberateľa. Slovenské zbrojárstvo teraz po takmer štvrťstoročí začína opäť ožívať."

Marián Andraščík, prezident Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu: „Zbrojársky priemysel napriek nie jednoduchej ekonomickej situácii, ktorá už niekoľko rokov trvá, preukazujú, že sú životaschopné a dokážu byť skutočne na úrovni európskych, dovolím si povedať svetových firiem."

Timea Cimermanová: „Takmer štyridsať firiem, ktoré združuje slovenský zbrojársky priemysel, a stopäť firiem, ktoré združujú Česi, stavili na spoločnú stratégiu. Vzniká niekoľko takzvaných "Made in Czechoslovakia" projektov. Oba štáty takto dokážu spoločne ušetriť nemalé peniaze a zabezpečiť pracovné miesta v regiónoch."

Marián Andraščík: „Pridanou hodnotou je ich technologická úroveň, či už sú to firmy na simulačné technológie, na riadenie letovej prevádzky, na protivzdušnú obranu."

Timea Cimermanová: „Dôkazom je aj tento radar. Je to náhrada ruského radarového systému, ktorý síce majú viaceré krajiny, ale je už zastaralý. Výrobcovia očakávajú, že po ňom bude dopyt. Vyrobia spolu desať kusov šesť pre susedov a štyri pre nás."

Petr Novák, riaditeľ RETIA Pardubice: „Z hľadiska technického česká strana rieši viac tie radarové technológie, slovenská strana rieši tie viac elektromechanické technológie."

Marián Goga, riaditeľ MSM Martin, nájomca VOP Nováky: „Je to skutočne prvý taký nejaký ucelený modernizačný projekt, ktorý má potenciál preraziť nielen na Slovensku, v Čechách, ale má priestor umiestniť sa aj v iných krajinách sveta."

Timea Cimermanová: „Oba rezorty očakávajú, že radary budú dokončené do roku 2016."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
strojárstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač