Americká firma na informačné technológie mieri do Košíc

24. 06. 2014

(23. 6. 2014; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 1/14; Laco KEREKEŠ Laco, ZVALOVÁ Jana

Jana Zvalová, moderátorka RTVS: „Do Košíc mieri ďalší významný investor z oblasti informačných a komunikačných technológií. Ide o americkú firmu GlobalLogic. Na východe plánuje otvoriť nové centrum pre strednú Európu a chce zamestnať až do 500 ľudí, najmä vývojárov."

Laco Kerekeš, redaktor RTVS: "Firma svoj zámer investovať na východnom Slovensku oznámila na svojich internetových stránkach. Z písomného vyhlásenia šéfa spoločnosti Shashanka Samanta citujeme: „Nové centrum na Slovensku je dôkazom našej stratégie expandovať do strednej Európy a pokračovať v poskytovaní služieb najtalentovanejších inžinierov sveta pre našich klientov. Som si celkom istý, že nový tím, ktorý sa rodí v Košiciach, posilní našu pozíciu na európskom trhu." Ďalšie podrobnosti však spoločnosť neuvádza a zatiaľ o nich nevedel informovať ani primátor mesta Richard Raši."

Richard Raši, primátor mesta Košice: „Všetko konkrétne sa dozvieme až na jeseň, pretože aj kvôli konkurencii prostredia, aj kvôli svojim biznisplánom zatiaľ sa investor na túto tému vyjadrovať nechce. V každom prípade v tomto roku celkový počet nových pracovných miest v IT sektore sa bude blížiť až k tisícke."

Laco Kerekeš: „Potvrdzujú to aj slová riaditeľa personálnej agentúry Manpower Slovensko Martina Miklánka."

Martin Miklánek, riaditeľ personálnej agentúry Manpower Slovensko: „Momentálne si vypracovávame analýzy pre vstup ďalších spoločností zo Spojených štátov amerických a Nemecka, ktoré by sa mali práve rozvíjať v košickom regióne. Takisto je očakávaná aj expanzia existujúcich hráčov jednak z Ameriky, alebo zo Švajčiarska."

Laco Kerekeš: „To, že sa Košice stávajú centrom budovania priemyslu informačných a komunikačných technológií na Slovensku nie je podľa zakladateľa združenia IT Valley Jozefa Ondáša žiadna náhoda. Čo okrem dobrého univerzitného zázemia podľa neho láka investorov na východ Slovenska?"

Jozef Ondáš, zakladateľ združenia IT Valley: „Je tu dostatok mladých ľudí ešte stále a tí mladí ľudia chcú pracovať a sú veľmi lojálni, sú skromní. Investori ich majú radi, vidia, že jednoducho dosahujú výborné výsledky a to dobré meno sa šíri po Európe, po svete a preto zaujali Košice aj ďalších investorov."

Laco Kerekeš: „V súčasnosti pracuje v oblasti informačných a komunikačných technológií v Košiciach viac ako 7 tisíc ľudí. Do roku 2020 by ich počet mal presiahnuť 10 tisíc. Laco Kerekeš, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač