Investičná pomoc klesne

24. 06. 2014

(18. 6. 2014; Televízna stanica TA 3; Ekonomika; 12.30; por. 3/4; Andrej Horváth / Marek Mašura)

Marek Mašura, moderátor: „Štát bude menej finančne podporovať firmy, Brusel nariadil, aby výška investičnej pomoci klesla o pätnásť percent. Ekonómovia sa obávajú, aby sa zahraničné spoločnosti nezačali orientovať na krajiny mimo Európskej únie."

Andrej Horváth, reportér TA 3: „Vo svete je bežným javom, že zahraničná firma, ktorá vstupuje do novej krajiny, očakáva od tamojšej vlády rôzne privilégia. Môžu to byť daňové prázdniny, či priama investičná pomoc. Len za posledných päť rokov Slovensko dotovalo firmy takmer 270 miliónmi eur. Výška investičnej pomoci, ktorú môže Slovensko poskytnúť firmám, sa od júla tohto roku zníži o pätnásť percent."

Stanislav Jurikovič, hovorca ministerstva hospodárstva: „Je to nariadenie Európskeho parlamentu a odvíja sa to od výšky HDP na obyvateľa, od jeho priemeru."

Tabuľka: objem priamych zahraničných investícií v SR

2008

1318 mil. eur

2009

1456 mil. eur

2010

232 mil. eur

2011

925 mil. eur

2012

60 mil. eur

2013

670 mil. eur

 
Andrej Horváth: „Najviac investícií prišlo na Slovensko v rokoch 2000 až 2008, najmä veľké automobilky a výrobcovia elektroniky. V čase krízy sa záujem zahraničných investorov utlmil."

Vladimír Baláž, Prognostický ústav SAV: „Pretože naša ekonomika je veľmi malá, nie je nafukovacia, tak nemôžeme čakať, že každý rok príde nejaká nová automobilka. Čiže dnes už skôr prichádzajú také odvetvia ako mid tech a hi tech a to je myslím si, že dobrý znak."

Andrej Horváth: „Rebríčky hodnotia Slovensko rôzne, podľa časopisu Site selection sme spomedzi desiatich susedných štátov najideálnejšou krajinou na rozbehnutie biznisu. Vo svetovom ekonomickom fóre sme sa však prepadli na 78. priečku. Zlepšiť náš imidž v očiach investorov by mohla svetová výstava Expo 2015."

Martin Polák, generálny komisár Expo Miláno 2015: „Prostredníctvom investičných seminárov alebo prostredníctvom stretnutí, tak isto v podstate ponúkame slovenský pavilón spoločnostiam, ktoré majú zaujímavý produkt, ktoré majú zaujímavé inovácie a ktoré by ponúkali svetu, aby ich prišli odprezentovať."

Andrej Horváth: „Výstava sa bude konať od budúceho mája do konca októbra v talianskom Miláne. Hlavnou témou podujatia je výživa pre planétu, energia pre život."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Tlač