Mladí vedci z Bratislavy zožali úspech v USA

23. 06. 2014
(13.06.2014; Televízna stanica Bratislava; Metro dnes; 18.00; por. 11/12; Silvia Šeptáková/‑)

Silvia Šeptáková, moderátorka: "Slovenskí študenti zabodovali na prestížnych vedeckých olympiádach v Spojených štátoch amerických, odkiaľ si priniesli nejedno významné ocenenie. V štúdiu vítam Michaelu Brchnelovú a Martina Ferianca, tiež z bratislavského Gymnázia Juraja Hronca, ahoj. Vítajte u nás. Tak z Ameriky ste sa vrátili len nedávno. Miška, začni ty, na akej olympiáde si sa konkrétne zúčastnila?"

Michaela Brchnelová, študentka: "Bola to vlastne olympiáda Intel, medzinárodná olympiáda vedeckých a technických projektov, bola to súťaž v Los Angeles a bolo tam vyše 1 700 účastníkov."

Silvia Šeptáková: "Takže veľká vec, obrovská skúsenosť."

Michaela Brchnelová: "Obrovská súťaž, neuveriteľná skúsenosť, je to jeden z tých zážitkov, na ktoré v živote nezabudnem."

Silvia Šeptáková: "Martin."

Martin Ferianec, študent: "Ja som sa zúčastnil olympiády ISEF, vedeckej olympiády, ktorá sa koná každoročne v texaskom Houstone, na ktorej sa zúčastnilo viac ako šesťsto študentov v troch rôznych kategóriách, energy, ingeniering a environment a v tejto súťaži som ja v podstate prezentoval svoj projekt."

Silvia Šeptáková: "Poďme k tým projektom, s akým si sa prezentovala ty, Miška?"

Michaela Brchnelová: "Ja som skúmala vlastne častice. Veľmi energetické častice, ktoré k nám prichádzajú z vesmíru. No a dlho sa nevedelo, kde v tom vesmíre, kde v našej galaxii dokážu tie častice získavať také vysoké energie. No a mne sa práve v mojom projekte podarilo zistiť, že v mračnách, ktoré vzniknú po výbuchoch hviezd, existujú ideálne podmienky, aby tie častice získavali takúto vysokú energiu."

Silvia Šeptáková: "Získala si nejedno ocenenie, tak sa nám pochváľ."

Michaela Brchnelová: "No v kategórii fyzika som získala vlastne prvé miesto ‑ zlato, a okrem toho ma ocenili aj v spoločnosti CERN a v Asociácii pre výskum plazmy."

Silvia Šeptáková: "Martin, s čím súvisí tvoj projekt, s ktorým si súťažil?"

Martin Ferianec: "Môj projekt súvisí skôr s niečím odlišným. Je to tepelné čerpadlo na báze rekuperácie, ktoré sa skladá z aktívnej a pasívnej rekuperácii, aktívnej a pasívnej časti a teda ja sa snažím prečerpávať teplo, ktoré je z vydýchaného alebo úžitkového vzduchu naspäť do nového vzduchu, ktorý vstupuje do budov, teda je to nová generácia tepelných čerpadiel, ktoré sú na báze polovodičov."

Silvia Šeptáková: "Reprezentovali ste nielen svoju školu ale vôbec Slovensko, ako ste sa dostali na takéto prestížne súťaže, Miška?"

Michaela Brchnelová: "Na Slovensku sú každý rok väčšinou v októbri alebo v novembri dve súťaže, je to jednak Festival vedy a techniky od Amavetu a potom Scientia Pro Futuro od Mladých vedcov. No a práve tie víťazné projekty na týchto dvoch súťažiach, potom cestujú na tie medzinárodné."

Silvia Šeptáková: "To platí aj v tvojom prípade, Martin?"

Martin Ferianec: "Platí to v podstate aj mojom prípade, áno."

Silvia Šeptáková: "A aké to bolo v Amerike? Porozprávajte nám troška svoje dojmy, zážitky, čo možno iní študenti, aká bola porota, či bola prísna?"

Michaela Brchnelová: "No, bolo to tam, ešte raz musím opakovať, úplne úžasné? Ale na Slovensku sa v o tej súťaži Intel ISEF vlastne veľa ani nevie, v tej Amerike je to veľmi populárne. Mám aj kamarátov, ktorí nie sú vedci a vedia o tom, že to je teda taká ta medzinárodná olympiáda a nám tam pomaly dávali červené koberce pod nohy, bolo tam je strašne veľa novinárov, proste všetkého, správali sa tam k nám pomaly ako k bohom, aj tí porotcovia to boli vlastne významní profesori, niektorí mali Nobelovky, takže úplne neuveriteľní ľudia. Nebolo to o tom, žeby nás nejako kritizovali, že aha, tu máš chybu, aha, proste bolo to o tom, že..."

Silvia Šeptáková: "Brali vás ako rovnocenných partnerov?"

Michaela Brchnelová: "A snažili sa nás podporiť, poradiť čo ďalej, dať nejaké rady, celkovo k tomu výskumu, čiže bola to úplne iná kategória, bolo to super."

Martin Ferianec: "Áno, určite, aj moja súťaž bola vynikajúca skúsenosť, či už do môjho budúceho odborného života, vysokoškolského, alebo výskumného a takisto musím ešte raz pochváliť porotu. V podstate a tých odborníkov, ktorí sa zúčastnili na tej súťaži a môžem povedať, že niekedy mi tam dovolili aj niečo si vypichnúť, že mám tam nejaký problém, ale snažili sa mi vo veľkom poradiť ako pokračovať v mojom ďalšom výskume a v tom ako zdokonaliť svoje zariadenie a vlastne svoj projekt. Takže bola to úplne neuveriteľná skúsenosť, či už len precvičenie angličtiny pred porotcami, ale spoznal som veľa nových mladých ľudí, ktorí majú iné skúsenosti, či už sociálne, kultúrne pozadie a vedeli sme si takto zdieľať svoje nápady a nejako sa navzájom ovplyvniť a navzájom si dopomôcť. Bolo tam naozaj veľmi veľa národov, veľmi veľa krajín a ich zástupcov, takže tam bola rozmanitá kultúra a spoznal som veľa mladých ľudí."

Silvia Šeptáková: "Takže určite veľmi inšpirujúce. Miška, ty si tretiačka, Martin je štvrták, obaja študujete, ale taký špeciálny dvojročný IB program na vašom Gymnáziu Juraja Hronca v anglickom jazyku. V čom je iný ako ten štandardný učebný plán?"

Michaela Brchnelová: "No, vlastne my ho zakončujeme medzinárodnou maturitou. Maturitou, ktorá je uznávaná v celej Európe a má to obrovské výhody, pretože potom sa nám sčasti ľahšie dostáva na vysoké školy a môžeme mať tú istotu, že dostaneme také vzdelanie, aby sme potom na vysokých školách aj zahraničných, nemali problémy a samozrejme, že si zlepšíme angličtinu."

Martin Ferianec: "Áno, tak tento program je na Slovensku už celkom dlho, myslím, že od nejakého 1995 roku a v podstate tento program je jedinečný práve tým, že študenti si tam môžu vyberať svoje predmety, ktorým sa budú venovať, či už na high level úrovni, čiže vyššej úrovni, alebo na standard level úrovni, teda na nižšej úrovni. A takto si môže každý jeden študent nakombinovať vlastne svoje predmety podľa záujmov a to, čo ho baví. Teda, že napríklad my neštudujeme niečo, čo nás nebaví, ale študujeme, čo nás zaujíma, čo nás fascinuje."

Silvia Šeptáková: "Takže, čo neštudujete a čo naopak študujete? Aj keď podľa tých projektov už tušíme."

Michaela Brchnelová: "Tak ja študujem, samozrejme, fyziku a počítačovú vedu, alebo vlastne programovanie a k tomu mám matematiku a máme akože jeden sociálny predmet, takže mám dejepis a neštudujem ekonómiu a psychológiu, takže som celkom spokojná."

Martin Ferianec: "Ja mám v podstate tie isté predmety, teda som mal tie isté predmety teraz na maturite, teda asi toľko."

Silvia Šeptáková: "Ako vidíte svoju budúcnosť? Predpokladám že ste sa dali na tento dvojročný, pretože je to určite veľká výhoda vo váš prospech pre uplatnenie na trhu práce. Chceli by ste zostať na Slovensku, alebo vaše ambície siahajú až za hranice Slovenska?"

Michaela Brchnelová: "Tak ja som si vybrala taký špecifický odbor, ktorému sa chcem venovať. Je to vlastne aerospace inžinierstvo a to sa na Slovensku veľmi študovať nedá, respektíve nie do takej miery ako by som chcela, čiže rada by som odišla niekam do zahraničia, aspoň vyštudovať, aby som teda mala ten svoj presný kurz a potom ešte neviem, čo ďalej."

Martin Ferianec: "Tak, ja by som teraz rád strávil jeden rok na Slovensku, venoval sa ďalej svojmu projektu, ten projekt dotiahol naozaj na špicu a naozaj čo najlepšie ho zlepšil a potom by som rád išiel študovať do zahraničia, tiež taký netradičný program svojim spôsobom, čo je elektrotechnika spojená s informatikou, volá sa to elektrony inginiering with information, podstate je to program zameraný na skonštruovanie nejakého zariadenia a potom programovanie tohto zariadenie, takže je to vlastne taký spojovací článok medzi programátormi a takisto aj inžiniermi, ktorí konštruujú tieto zariadenia pre programátorov."

Silvia Šeptáková: "No a kam by si to až zo svojim projektom chcel dotiahnuť?"

Martin Ferianec: "Môj projekt? Chcel by som to dosiahnuť tak, že by som nahradil vzduchotechniku, ktorú teraz poznáme. Chcel by som docieliť to, aby táto generácia nových tepelných čerpadiel sa začala používať, či už v budovách, mrakodrapoch, kdekoľvek, kde ľudia chcú mať svoj stabilný komfort a stabilnú teplotu."

Silvia Šeptáková: "Miška, čo tvoje plány s projektom?"

Michaela Brchnelová: "No, ja neviem ako to budem môcť stíhať popri škole, ale píšem publikáciu, ktorú by som chcela vlastne nahrať, alebo submitnúť do konca školského roka, alebo do konca prázdnin, ešte uvidím ako to budem stíhať a potom už naozaj uvidím podľa školy. Ono v tomto je výhoda aj v tej vede, že nefunguje tak, že jeden si robí to svoje, ale že keď vlastne publikujem tú prácu, keď sa mi podarí, tak ostatní si to prečítajú a môžu od toho odvíjať ten svoj výskum, čiže bude to o tom, že budem vedieť, že sa v tom pokračovať určite bude aj keď to nebudem priamo ja."

Silvia Šeptáková: "Aký je váš názor vôbec na podporu vedy a techniky na Slovensku?"

Michaela Brchnelová: "No, nie je to také ako by jeden chcel, hlavne, áno, sú tu dosť veľké problémy. Mám kamarátov, známych, čo pracujú na SAV‑ke, mám kamarátov, známych, čo si robia PhD., len aby mali nejakú prácu, čiže viem, že to nie je práve dobré. Preto práve i to štúdium v zahraničí, ale, no, samozrejme, by to mohlo byť lepšie, ale tak sťažovať sa nemôžeme."

Martin Ferianec: "Ale môžeme zasa povedať, že napríklad Amaved, alebo Asociácia mladých vedcov Slovenska vo veľkom, si myslím, sa snaží pomáhať takýmto mladým študentom a nielen to, ale aj v podstate veľa neziskových organizácii a nadácii, na ktoré sa môžeme obrátiť, len ich, samozrejme, treba vyhľadať a ukázať svoj príbeh a ich to môže zaujať a môžu vlastne mládeži pomôcť, tak ako v podstate pomohli nám. Takže nie je to až také úplne dobré, ale nie je to zasa až také úplne zlé."

Silvia Šeptáková: "Ste asi skôr taká užšia komunita, pomáhate si, poznáte sa."

Michaela Brchnelová: "Hej, hej, napríklad, ja tiež pre viac neziskoviek pracujem a viem, že potom, keď raz skončím školu, tak budem pomáhať tým neziskovkám, ktoré ma teraz dostali do Ameriky. Takže je to taký kruh a myslím, že sa aj v rámci tej komunity veľmi dobre poznáme."

Martin Ferianec: "Áno, v podstate ja musím povedať to, že vlastne na to, že som sa dostal na medzinárodnú súťaž, ma vlastne inšpirovala Miška, ktorá mi povedala o Festivale vedy a techniky. A mojim cieľom je tiež, napríklad, som povedal viacerým mojim kamarátom a spolužiakom, že by sa mohli zapojiť do takýchto súťaží, do takéhoto štýlu, či už je to Festival vedy a techniky ako projektová súťaž, alebo iné súťaže, takže nie je to ako uzavretá komunita, ale je to určite istý druh komunity."

Silvia Šeptáková: "Tak blahoželám vám k vášmu úspechu a ďakujem, že ste prišli k nám do štúdia a samozrejme, želám veľa úspechov s vašimi projektmi aj potom v budúcnosti."

Michaela Brchnelová: "Ďakujeme."

Silvia Šeptáková: "Hosťami v Metre dnes boli úspešní študenti z Gymnázia Juraja Hronca Michaela Brchnelová a Martin Ferianec."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(AO)

Videozáznam rozhovoru

Kľúčové slová:
ceny za vedu a techniku, súťaže

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač