Prevratný nápad

12. 06. 2014

(10.06.2014; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 14/16; Karol Mindák / Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: "Sú svetoví. Vymysleli totiž, ako môžu v aute bezpečne komunikovať rodičia s deťmi bez toho, aby sa za nimi obzerali dozadu. A dobre počúvajte. Stačí na to iba smartfón a tablet."

Karol Mindák, redaktor: "Tak takto nie - povedali si tretiaci Obchodnej akadémie v Leviciach a vymysleli sofistikovanú aplikáciu. Vo Frankfurte za ňu získali európske prvenstvo medzi študentskými firmami."

Marek Kamenický, študent Obchodnej akadémie, Levice: "Aplikácia Careful Eye, v slovenčine "starostlivé oko", bola zameraná na cieľovú skupinu rodičia s deťmi v automobiloch hlavne."

Karol Mindák: "Keďže rodičia sa počas jazdy často obracajú k dieťaťu a vzniká tak veľa nehôd, študenti to vymysleli tak, aby bol spokojný aj rodič za volantom, aj dieťa vzadu. Stačí smartfón na palubnej doske a tablet pripevnený zozadu na sedadlo vodiča, alebo spolujazdca."

Dominik Kozmáli, študent Obchodnej akadémie, Levice: "Naše zariadenie pracuje na bezdrôtovom spárovaní smartfónu a tabletu pomocou wi-fi direct technológie, čo má už dneska každý androidový telefón."

Karol Mindák: "Cieľovou skupinou motoristov, ktorí sa budú zaujímať o túto aplikáciu, by mali byť moderní otcovia a mamy, ktorých baví používať najnovšie technológie. Nápad študentov bol síce prevratný, ale nebolo jednoduché ho uskutočniť, keďže v škole nemajú programovanie."

Mária Haulíková, učiteľka odborných predmetov: "Oslovili sme softvérového inžiniera, áno, ktorý nám túto aplikáciu vyvinul."

Karol Mindák: "Aplikáciu momentálne testujú, no odhadujú, že do konca roka by sa mohla dostať na trh, a to aj svetový."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(AO)

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy, strojárstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač