Rakovinu porazili osýpkami

02. 06. 2014

(21. 5. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 26/29; Henrieta Hajtová, Zlatica Puškárová)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Kiahňami proti rakovine a dokonca s kolosálnym úspechom. Zomierajúcej onkologickej pacientke nasadili megadávku vírusu a ten dokázal zabiť nádorové bunky. Bude to pre ľudí trpiacich rakovinou nová nádej?"

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Napriek chemoterapii a dvom transplantáciám kostnej drene sa v Stacynom tele šírili nádory. Mala ich všade, jeden veľký v mozgu. Až pokým jej o krvi nevstrekli vakcínu s upraveným vírusom osýpok v množstve, ktorý by postačil na zaočkovanie desiatich miliónov ľudí. A stalo sa to, čo by sme my laici pomenovali ako zázrak. Geneticky upravený vírus rakovinu v Stacynom tele takmer úplne vyhubil."

Stacy Erholtz, pacientka: „Je to pozoruhodné. Kto by to bol povedal."

Stephen Russel, MAYO Clinic Molecular Medicine: „Je to veľmi jednoduchý koncept. Vírusy prídu do tela a zničia rakovinové bunky."

Prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc., virológ, SAV: „Ak niektorý vírus je schopný sa naviazať na nádorovú bunku a je tá infekcia dosť značná, to znamená, že tam musí byť veľmi veľa vírusových častíc na bunku, tak sa začnú v nej rozmnožovať a bunka sa rozpadne."

Henrieta Hajtová: „Terapiu, pri ktorej vírus zabíja rakovinové bunky, no zdravé tkanivo nechá na pokoji, vedci skúšajú už niekoľko desiatok rokov. Má totiž v porovnaní s chemoterapiou jednu obrovskú výhodu."

Prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc.: „Chemoterapeutické látky si nevyberajú len nádorové bunky, ale aj zdravé."

Henrieta Hajtová: „No ešte predtým, ako začneme veselo tlieskať zázračnému lieku, ujasnime si prípadné riziká."

Prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc.: „Nanešťastie vírus osýpok má aj také vlastnosti, že keď sa dostane do centrálneho nervového systému, čo sa samozrejme pri podaní nedá nikdy vylúčiť, tak môže spôsobiť a veľmi ťažké a smrteľné poškodenie."

Henrieta Hajtová: „Vírus osýpok však nie je jediný hrdina. V minulosti s rakovinou úspešne zabojovali aj známe vírusy herpesu, či HIV. Vedcov ale čaká ešte dlhá cesta. Musia overiť účinnosť takejto liečby, aj možnosti jej použitia. Hudbou budúcnosti rovnako ostáva aj otázka, či sa tento nový liečebný postup aplikuje aj do praxe alebo sa len zapíše medzi ďalšie sľubné výskumy v boji proti rakovine."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač