Slovenku ocenili v Amerike

02. 06. 2014

(1. 06. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 28/29; Zuzana Tiňová/Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Venuje sa hviezdam, a to tak dobre, že priniesla zlatú medailu z prestížnej vedeckej súťaže v Los Angeles. Aj preto má smelé plány. V budúcnosti chce projektovať raketoplány."

Zuzana Tiňová, redaktorka: „Má sedemnásť rokov, rada pozerá filmy s Johnym Deppom, počúva britskú aj klasickú hudbu a pred dvomi týždňami vyhrala v Amerike prvé miesto na najväčšej vedeckej súťaži pre mladých. V konkurencii vyše tisíc sedemsto študentov získala v L. A. zlatú medailu za vedecký projekt v kategórii fyzika a astronómia."

Michaela Brchnelová, víťazka súťaže: „Neviem, proste je to neuveriteľné."

Zuzana Tiňová: „V projekte ukazuje, odkiaľ k nám prichádzajú tie najenergetickejšie častice z vesmíru. Miška v Amerike vyhrala prvé miesto, finančnú odmenu, aj zájazd do CERN-u. Najväčšiu radosť jej ale urobilo čosi iné. Predstavujeme vám sedemnásťročnú Slovenku, po ktorej pomenujú asteroid."

Michaela Brchnelová: „Budem mať asteroid Brchnelová. Aj keď v živote ho neuvidím naživo, teda dúfam, lebo dúfam, že nepriletí, ale je to akože strašná pocta."

Zuzana Tiňová: „K astronómii sa dostala ako deväťročná. Vďaka tomu už precestovala kus sveta. Španielsko, Holandsko, či Nemecko. V Amerike teraz bola po druhýkrát. Sedemnásťročná Miška sa síce do vesmíru osobne nechystá, no toto útle žieňa bude možno o pár rokov navrhovať raketoplány."

Michaela Brchnelová: „Som sa rozhodla pre školu z vlastne Aerospace inžinierstva, čo je vlastne inžinierstvo, kde sa vlastne budujú lietadlá, satelity, ďalekohľady vesmírne."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač